Ферма на покрива: опитът на брюкселската FOODMET ще бъде възприет и от други страни
- Smart Life
- Текст:
Фермата се отличава с енергийна автономност. Проектът привлича вниманието на експерти от цял свят.
FOODMET е най-големият закрит пазар за плодове, зеленчуци и пресни храни в Брюксел. В изграждането на сградата са вложени и евросредства, тя е изградена съобразно принципите за енергийна ефективност.
Какво има на покрива?
Перлата в короната на FOODMET е фермата Bigh Farm на покрива, която произвежда зеленчуци и риба, използвайки топлината на сградата. Одри Баучер, управител на фермата, говори за организацията на фермата.
"Предимството за нас е, че сме на покрива на FOODMET, който е хранителен пазар с много хладилни помещения. Те излъчват топлина и можем да я използваме за отопление на оранжерии и охлаждане на вода за рибата", коментира тя.
FOODMET е базиран на пазара Marché des Abattoirs от 19-ти век тук в Андерлехт, исторически бедна община в Брюксел. От 2015 г., в допълнение към външните площи, те са построили покрита сграда с 40 отдела, където можете да купите всичко, а по-късно разположиха ферма на покрива.
Управлява се от частна фирма. Повече от 100 хиляди души посещават комплекса всяка седмица. Сред тях има експерти от цял свят, които според Пол Тилеманс, специалист по връзки с обществеността, се интересуват от системата за устойчива енергия FOODMET.
„Тук има толкова много ползи: заетост, биоразнообразие, събиране на дъждовна и градска вода, превръщане на покрива в приятна градска среда с ферми... За да се възпроизведе това в други градове, са необходими както частни инвестиции, така и държавни субсидии“, изброява той .
Общият бюджет на FOODMET е 18 милиона евро, от които 6 милиона евро са от Европейската кохезионна политика. Добавени са още 1,4 млн. за укрепване на покрива и терасите.
Експериментална ферма заема част от покрива от 2018 г. Произвежда 200 000 саксии с босилек и други ароматни билки и 20 тона аквапонична пъстърва всяка година.
Това означава, че водата, съдържаща отпадъчните продукти на пъстървата, се филтрира и използва като естествен тор за отглеждане на зеленчуци. Жулиен Верлуп, мениджър на аквакултурата, обяснява:
„Тъй като имаме затворен цикъл, водата остава в системата: част се връща обратно след почистване, друга може да се вземе за поливане на растенията.“
Пъстърва за вечеря
Продуктите от пилотната ферма не се продават във FOODMET, а се доставят в супермаркети и ресторанти в радиус от 20 км от комплекса.
FOODMET със своята градска ферма се превърна в един от най-добрите проекти на престижния европейски конкурс RegioStars през последните 15 години.
Euronews
Още по темата във
facebook