Европа произвежда най-много енергия от възобновяеми източници

Европа произвежда най-много енергия от възобновяеми източници Снимка: wikimedia.org

Това се случва за първи път в историята

Над 1/5 от енергията, обект на потребление в Европа, е била произведена с помощта на соларни панели и въздушни турбини през първата половина на 2020 г. Това сочат данните от проучване на независимия център за климатични изследвания Еmber.

В проучването се посочва още, че за първите 6 месеца на настоящата година в Европа от възобновяемите източници е произведена повече енергия, отколкото от изкопаеми горива, което се случва за първи път в историята.

Енергията, добита от възобновяеми източници, се равнява на 40% от общото количество произведена енергия в Европейския съюз за първата половина на 2020-а, докато изкопаемите горива са допринесли за производството на 34%.

По-задълбочен прочит на данните разкрива, че на първо място по енергия, произведена с помощта на възобновяеми източници, е Дания. Скандинавската държава е произвела 64% от енергията си по този начин. На второ място се нарежда Ирландия с 49% „зелена" енергия, а топ 3 допълва Германия, която е задоволила 42% от енергийните си нужди чрез възобновяеми източиници.

Ако се гледат глобалните данни, ще се открие, че за периода от януари до юни 2020 г. 1/10 от световната енергия е била произведена с помощта на соларни панели, въздушни турбини или биоенергия. Това е покачване с 14% в сравнение със същия период на миналата година.

Все повече държави се насочват към екологични начини за добиване на енергия, като строят соларни панели и въздушни турбини. Това е начинът да се осовободим от нуждата да произвеждаме енергия чрез изгаряне на изкопаеми горива", заяви старшият енергиен анализатор на Еmber Дейв Джоунс.

През 2019-а бе отчетен спад на потреблението на въглища в произвеждането на енергия в размер на 3% в световен мащаб. Още по-голям срив в този сектор бе отчетен в началото на 2020 г. в размер на рекордните 8,3%, донякъде провокиран и от кризата с COVID-19.

За съжаление, тези спадове не са достатъчни, за да може да се ограничи достатъчно темпът на глобално затопляне.

Потреблението на въглища за създаване на енергия трябва да спада с 13% всяка година до края на настоящото десетилетие, за да имаме шанс да ограничим последствията от затоплянето на планетата. Дори и по време на пандемия, потреблението спадна с едва 8%, което показва колко много работа още имаме. Трябва да продължаваме да инвестираме във възобновяеми източници на енергия, но поради последствията от пандемията с COVID-19 много от предвидените проекти са спрени, което забавя процеса на „озеленяване" на енергопроизводството." 

„Имаме решение на проблема със затоплянето и към момента то работи, но не и с достатъчно бързи темпове", завърши Джоунс.

 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: