
Европа произвежда най-много енергия от възобновяеми източници
- Екология
- Източник: euronews.com
- Автор:

Над 1/5 от енергията, обект на потребление в Европа, е била произведена с помощта на соларни панели и въздушни турбини през първата половина на 2020 г. Това сочат данните от проучване на независимия център за климатични изследвания Еmber.
В проучването се посочва още, че за първите 6 месеца на настоящата година в Европа от възобновяемите източници е произведена повече енергия, отколкото от изкопаеми горива, което се случва за първи път в историята.
Енергията, добита от възобновяеми източници, се равнява на 40% от общото количество произведена енергия в Европейския съюз за първата половина на 2020-а, докато изкопаемите горива са допринесли за производството на 34%.
По-задълбочен прочит на данните разкрива, че на първо място по енергия, произведена с помощта на възобновяеми източници, е Дания. Скандинавската държава е произвела 64% от енергията си по този начин. На второ място се нарежда Ирландия с 49% „зелена" енергия, а топ 3 допълва Германия, която е задоволила 42% от енергийните си нужди чрез възобновяеми източиници.
Ако се гледат глобалните данни, ще се открие, че за периода от януари до юни 2020 г. 1/10 от световната енергия е била произведена с помощта на соларни панели, въздушни турбини или биоенергия. Това е покачване с 14% в сравнение със същия период на миналата година.
„Все повече държави се насочват към екологични начини за добиване на енергия, като строят соларни панели и въздушни турбини. Това е начинът да се осовободим от нуждата да произвеждаме енергия чрез изгаряне на изкопаеми горива", заяви старшият енергиен анализатор на Еmber Дейв Джоунс.
През 2019-а бе отчетен спад на потреблението на въглища в произвеждането на енергия в размер на 3% в световен мащаб. Още по-голям срив в този сектор бе отчетен в началото на 2020 г. в размер на рекордните 8,3%, донякъде провокиран и от кризата с COVID-19.
За съжаление, тези спадове не са достатъчни, за да може да се ограничи достатъчно темпът на глобално затопляне.
„Потреблението на въглища за създаване на енергия трябва да спада с 13% всяка година до края на настоящото десетилетие, за да имаме шанс да ограничим последствията от затоплянето на планетата. Дори и по време на пандемия, потреблението спадна с едва 8%, което показва колко много работа още имаме. Трябва да продължаваме да инвестираме във възобновяеми източници на енергия, но поради последствията от пандемията с COVID-19 много от предвидените проекти са спрени, което забавя процеса на „озеленяване" на енергопроизводството."
„Имаме решение на проблема със затоплянето и към момента то работи, но не и с достатъчно бързи темпове", завърши Джоунс.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
