Гебрейесус: "COVID-19 остава глобална заплаха за здравето"
- Здравеопазване
- Текст:
Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация (СЗО), заяви в понеделник, че краят на COVID-19 като глобална заплаха за здравето не означава край на глобалната заплаха за здравето.
76-ата Световна здравна асамблея (DSA), най-висшият орган за вземане на решения на СЗО, продължава втори ден.
Припомняйки как преди по-малко от три седмици той обяви края на пандемията от COVID-19 като извънредна ситуация за общественото здраве от международно значение, Гебрейесус каза, че това е „момент на облекчение и размисъл“.
„Окуражаващо е да видиш как животът се връща към нормалното – да можеш да прегърнеш приятел, да пътуваш и да се срещаш свободно. От известно време бяхме заложници на този вирус, така че, както казах, това е облекчение“, каза той.
Колективна борба
Той обаче подчерта, че това не означава, че COVID-19 е престанал да бъде заплаха за глобалното здраве.
„Опасността от поява на друг вариант, който да предизвика нови вълни от болести и смърт, остава. Също така остава заплахата от появата на друг патоген с още по-смъртоносен потенциал“, предупреди Гебрейесус.
Подчертавайки, че трябва да сме готови за решителна, колективна и справедлива борба в следващия епидемичен процес, той посочи, че епидемията показва, че има осем милиарда души, които трябва да бъдат защитени при извънредни ситуации.
Посочвайки напредъка, постигнат в рамките на универсалното здравно покритие, той каза, че „що се отнася до универсалното здравно покритие, ние постигнахме напредък и се справихме с пропуските“.
„Към 2018 г. други 477 милиона души се радват на предимствата на универсалното здравно покритие. Но според настоящите тенденции по-малко от половината от световното население ще бъде обхванато до края на 2030 г., което означава, че трябва поне да удвоим темпото“, заключи Гебрейесус.
Още по темата във
facebook