Точната прогноза за времето спасява живот
- Актуално
- Текст:
Meteosat-12 беше изстрелян през декември и през по-голямата част от тази година ще остане във фаза на тестване, съобщава ВВС. Очакванията са с данните, които ще предостави, прогнозата за времето значително да се подобри, включително с ранни предупреждения за опасни климатични ситуации.
Част от този напредък ще дойде от повишената разделителна способност на заснемане на Meteosat-12. Метеорологичните сателити от предишно поколение бяха ограничени да засичат зони с характеристика на буря с диаметър най-малко 1 км, докато Meteosat-12 може да проследи циклони с диаметър до 500 м. Заедно с това, съоръжението подава снимки със значително по-голям обхват, при режим на всеки 10 минути, вместо сегашните 15.
„Вече можем да видим много фини структури, включително малките, но много мощни завихряния в облака при гръмотевична буря“, каза пред BBC News Йохен Грандел от Eumetsat, междуправителствената агенция, която управлява метеорологичните сателити в Европа. „Когато получихме първите данни, емоциите бяха огромни, защото за първи път видяхме високото качество на изображенията, на радиометрията, на навигацията“, допълва колегата му Алесандро Бурини
Meteosat-12 седи в "стационарна" позиция, като постоянно наблюдава Европа, Близкия изток и Африка. Качеството на камерите му позволява почти реални цветни изображения, много по-близо до това, което човешкото око би могло да види от гледната точка на новия сателит.
Европа ползва собствени геостационарни метеорологични сателити, разположени високо над планетата, от 1977 г. Новата система от трето поколение в крайна сметка ще разполага с трио сателити, работещи в унисон. През 2024 г. ще бъде изстрелян "сондиращ" сателит, който ще взема проби от температурата и влажността в атмосферата, а през 2026 г. ще се включи и сателит, който ще подава снимки на всеки две минути и половина.
С вече поръчаните допълнителни сателити за първата работеща тройка, Европа има гарантирано покритие до 2040 г., при обща цена на метео-сателитната система около € 4.3 милиарда. Сумата може да звучи като много пари – което е така, но бледнее пред ползите, които обществото получава от точните данни за метеорологичните условия, предотвратяващи загуба на живот, щети по инфраструктурата и икономически сътресения, казват метеоролозите. Редица анализи са единодушни, че ежегодно точната прогноза за времето спестява десетки милиарди евро на европейските страни.
Националните метеорологични служби, включително Met Office на Обединеното кралство, Meteo France и Германската метеорологична служба DWD, ще започнат да получават информацията от Meteosat-12 в началото на следващата година.
Още по темата във
facebook