
Панамският канал ограничи трафика заради сушата
- Актуално
- Текст:

През Панамския канал минава около 6% от глобалния морски трафик, предимно от САЩ, Китай и Япония. Сушата през сезона от януари до май принуди администрацията на канала (ACP) за пети път да ограничи преминаването на най-големите кораби, съобщи Euronews.
Алахуела и Гатун, двете изкуствени езера, които поддържат водата, необходима за серията стъпаловидни шлюзове, се захранват изключитено от валежите. Същевременно, в периода 21 март – 21 април нивото на водата в Алахуела е спаднало със 7 метра, т.е., повече от 10%. Това намалява водните резерви, застрашава водоснабдяването с питейна вода и засяга бизнеса, ограничавайки преминаването на най-големите кораби като Neopanamax, които плащат и най-високите такси, обясниха от ACP пред AFP.
През 2022 г. през водния път са преминали повече от 14 000 кораба с 518 милиона тона товари, което е внесло в хазната на Панама $ 2.5 милиарда. Властите в страната се опасяват, че намаляването на водните запаси, необходими за експлоатацията на канала, внася несигурност сред корабните компании и може да ги накара да предпочетат други маршрути или да търсят други решения.
Според експерти от ACP, ситуацията може да се реши с нов резервоар, който да поддържа допълнителни количества вода, тъй като сушата и липсата на валежи все повече приличат на трайна климатична промяна. През 2019 г. запасите от прясна вода спаднаха до едва три милиарда кубически метра - много по-малко от 5,25 милиарда, необходими за експлоатацията на канала.
Водната криза обаче не засяга само корабния трафик. Недостигът на вода доведе до проблеми с доставките в няколко части на Панама и провокира редица протести. Експертите предупреждават, че ситуацията може да доведе до противоречия между управлението на канала и местното население.
„Не искаме да участваме във философския конфликт - вода за панамците или водата за международната търговия“, казват от ACP.
Според Института по метеорология и хидрология на Панама, липсата на дъжд е засегнала цялата страна, но в рамките на параметрите на един нормален сух период. Метеоролозите обаче очакват климатичният феномен Ел Ниньо да намали валежите и през втората половина на годината. Експертите припомнят, че по закон питейната вода за населението е приоритет пред бизнеса и казват, че администрацията на канала буквално поддържа водния път „на магия”.
Това е малка утеха за онези, които са изправени пред недостига на вода в езерото Алахуела, което освен водоснабдяването, осигурява и поминъка на местните рибари.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
