Между страхове и надежди
- Финансов компас
- Източник: MarketScreener
- Автор:
Индекси
Резултатите от миналата седмица остават положителни за повечето основни индекси. В Азия Nikkei регистрира седмично постижение от 4,3%, Hang Seng спечели 2,7%, а Shanghai композит - 0,2%, въпреки нарастващото напрежение между Пекин и Вашингтон.
В Европа, след като достигна 5100 пункта, CAC40 загуби повече от половината от печалбите си в четвъртък и петък, засегнат от карантината, наложена от британското правителство на пътници от Франция. Но CAC40 все още е с 1,5% пред седмичната последователност. DAX последва същата траектория с печалба от 1,7%, докато Foostie спечели 0,9%. Испания спечели 2,6%, Португалия - 1,7%, и Италия - 2,5%.
Същият модел може да се наблюдава в Съединените щати, с печалба от 1,3% за Dow Jones, но само 0,5% за S&P 500, който се приближи до абсолютния си рекорд в средата на седмицата. Nasdaq 100 спечели 0,2% през последните пет дни.
Стоки
Силен удар миналата седмица претърпяха благородните метали. След като в края на миналата седмица достигна своята връхна стойност от 2075 долара, златото се върна под 2000 долара. Сесията във вторник бе изключително интензивна, с 5,8% спад. Възстановяването на средната 50-годишна средна стойност позволи на златото да се стабилизира около 1950 USD, като загуби 7,1% през седмицата.
Среброто, от друга страна, не успя да премине границата от 30 долара. Изпратен обратно до нивата си отпреди 15 дни, металът впоследствие се възстанови, завършвайки седмицата близо до 26,60 долара и загуба от -13,90%. Платината и паладият също бяха намалени през последните 5 сесии, като спаднаха съответно -5,90% и -4,80%.
За разлика от благородните метали, ефективността на петрола остана сравнително смесена миналата седмица. WTI спечели 0,70% спрямо Brent, който загуби 0,1%.
Най-голямо увеличение бе отчетено при дървесината, която тази седмица нарасна с 13%, набирайки 78% от началото на годината.
Пазари на акции
Нека да отидем на Хонконгската фондова борса, за да подчертаем пътуването на Yihai International. С пазарна капитализация от над 99 милиарда CNY (около 12 млрд. долара) китайският холдинг работи в хранително-вкусовата промишленост. Той разработва, произвежда, разпространява и продава сосове, аромати и подправки главно за „хот потс" (китайски метод за готвене, основан на бульон, в който се сваряват различни съставки).
Продажбите на компанията са нараснали със 160% между 2017 и 2019 г. Освен това тя е в здравословно финансово състояние с нетна парична позиция от 1,5 млрд. CNY (180,8 млн. евро) и безплатен паричен поток от 693 милиона (84,6 милиона CNY). Акционерите се възползваха от възвръщаемост на капитала от 31,1% през 2019 г.
На фондовия пазар неотдавнашната тенденция за повишаване е такава, че акцията на Yihai International изглежда не е засегната от потъването в глобалните индекси след кризата в здравеопазването. През 2020 г. холдинговата компания е постигнала прогрес от + 131%.
Пазар на облигации
Доходността на държавните облигации пое възходяща траектория през последната седмица. По-голямата част от акциите също изпитаха тази тенденция.
В Европа Бундът се търгува на -0,41%. Увеличението на ставките се прилага и за дълга на OAT (-0,12%), както и за италианския (1,03%) и испанския (0,38%) дълг. Дори основната швейцарска облигация преживя повишение на лихвата до -0,47%.
Състоянието остава същото от другата страна на Атлантическия океан, където 10-годишната доходност на САЩ достигна най-високото си ниво от началото на месеца до 0,648%. Една от причините за това покачване се дължи и на големия обем на предлагането. Не по-малко от 38 млрд. щатски долара от нова 10-годишна облигация бяха пуснати за продажба на капиталовия пазар по време на седмичната последователност. Друг вероятен тласък са последните данни за инфлацията на потребителските цени в Съединените щати, които далеч надхвърлят очакванията на участниците на пазара.
Forex пазар
Еврото е на път към четвъртия си месечен аванс спрямо долара - най-дългия низ от печалби от три години. Ключов фактор в полза на ралито е намаляващата възвръщаемост на зелената валута. Въпреки че спредът между номиналните 10-годишни облигации в САЩ и Германия остава стабилен през последните месеци, стесняващият се спред между коригираната за инфлация доходност отчасти обяснява тези движения в паритета. Единната валута се търгува при 1,18 срещу пасивите.
Новозеландският долар отслаби спрямо всички основни партньори, както и паритетът NZD/USD (0,655). Сега тя се превърна в най-лошо представената валута в G10 за годината, като загуби 2,5% спрямо зелената.
В Азия йената преживя седмица на консолидация поради среда с доминиран риск. Японската валута се понижи на 126 за евро и на 106,60 спрямо зелената валута.
Икономически данни
Китайската статистика беше смесена. Индексът на CPI се повиши с 2,7% (консенсус 2,6%), докато индексът PPI спадна с 2,4% (очаквано -2,5%). От друга страна, индустриалното производство разочарова, стабилизирайки се на 4,8%, а продажбите на дребно спаднаха с 1,1%, въпреки че се очакваше те да нараснат с 0,1%.
Макроикономическите публикации бяха оскъдни в Европа. Германският индекс Zew до голяма степен надхвърли очакванията (71,5 спрямо 57 очаквани). Промишленото производство в еврозоната нарасна само с 9,1% (консенсус 10,1%). Както се очакваше, БВП е спаднал с 12,1%, а търговският баланс е нараснал до 17,1B (консенсус 18B).
В САЩ данните като цяло бяха добри, индексите на PPI и CPI се повишиха с 0,6%, като надхвърлят очакванията. Запасите от петрол също паднаха повече от очакваното до -4,5 милиона, а седмичните искания за безработни паднаха до 963K (1120K очаквано и 1191K преди). Продажбите на дребно, от друга страна, нараснаха само с 1,2% (консенсус 2%), а промишленото производство - с 3%.
Между страхове и надежди
Уикендът отбелязва нестабилността, главно в Европа, със страхове от възраждане на пандемията. Притеснени от нарастването на случаите на COVID-19, но надявайки се на ваксини, инвеститорите остават предпазливи.
Въпреки че признаците за възстановяване са очевидни, дори ако основите не достигнат нива преди кризата, ще отнеме време.
В САЩ индексите в Ню Йорк все още са във възходяща тенденция с надеждата за предстоящо обявяване на стимулиращ план, който е от съществено значение за възстановяването на американската икономика. Залозите остават високи между фискалната и паричната интервенция, без ограничение за вредните ефекти от пандемията. Ожесточена битка, която може да продължи и след лятото.
Още по темата във
facebook