"Пришествието" на 6G е съвсем близо

"Пришествието" на 6G е съвсем близо Снимка: https://pixabay.com/

Следващото поколение безжични технологии, 6G, ще пристигне през 2030 г.: за това се говори на Световния мобилен конгрес в Барселона, най-голямото световно събитие в областта на мобилните технологии

От студенти по медицина, практикуващи операции върху холограми или приложения, които разпознават човек по сърдечен ритъм, до системи, които няма да ви позволят да загубите мобилната си връзка в асансьора.

Всичко това е по-близо до реалността, отколкото си представяме днес.

    
Ксавие Лобао, Европейска космическа агенция:

„Когато за първи път направих предложението, хората бяха шокирани, защото, както казаха, стандартът 6G все още не е дефиниран. Как ще изстреляте сателит, ако не знаем какъв ще бъде? Моят отговор на този въпрос е точно, че не знаем, но искаме да допринесем за дефиницията на 6G.

Това, което определено имаме, е   набор от технологии и основни концепции. Имайки това предвид, ние изграждаме експериментален сателит, космическа лаборатория. Вместо да провеждаме проучвания на земята, важно е да ги провеждаме в орбита, за да оценим реалистично възможностите на наземните комуникационни мрежи.“

6G ще позволи обмен на данни с пикова скорост до един терабит в секунда (1000 Gbps) и забавяне от не повече от 1 микросекунда (1 милионна от секундата), тоест скоростта на трансфер на данни е 50 пъти по-бърза отколкото при използване на 5G, а закъсненията са хиляди пъти по-малко. Експертите смятат, че това ще доведе до по-ниско потребление на енергия и може потенциално да допринесе за по-зелено цифрово бъдеще.

   
Никълъс Кортелис, Telefónica Research:

„Няма да се налага да отделяте твърде много време за преизчисляване и ръчно събиране на данни, тези процеси ще станат много по-бързи.“

Тони Йонг Чин, вицепрезидент на Huawei:

„Честно казано, това все още е на ранен етап. Но Huawei започна да инвестира в 6G още през 2017 г., когато комерсиалното внедряване на 5G едва започваше. Все още обсъждаме особеностите на архитектурата. Но едно е ясно: 6G е повече от проста свързаност.“

   

Глобалната взаимосвързаност поставя нови въпроси пред човечеството – изостряйки проблемите със сигурността и защитата на личните данни.

Никълъс Кортелис, Telefónica Research:

„Навлизаме в нова ера, в която всичко ще стане още по-автоматизирано, което означава, че хората до известна степен ще бъдат изключени от процеса. Затова е важно да се уверим, че критичните аспекти са защитени."

Марта Родригес, Еuronews:

„6G ще ни позволи да се интегрираме напълно във виртуални светове, такива като тази холографска комуникация, това ще ни позволи да разширим границите на цифровите технологии до такива пределеи, които дори не можем да си представим сега.“

По материали на Euronews

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: