Германия ще привлича чуждестранни работници с облекчено имиграционно законодателство
- ЕС
- Текст:
На пресконференция във Федералната служба за външни работи миналата седмица, външният министър Аналена Бербок каза, че предстои модернизиране на визовия процес, което „ще го обърне с главата надолу“. Тя наблегна на премахването на бюрокрацията и подобряването на цифровизацията и ефективността на системата.
Канцлерът Олаф Шолц добави: „Знаем, че можем да гарантираме бъдещето си и ефективността на нашата икономика и системите ни за социална сигурност, само ако разполагаме с достатъчно квалифицирани работници. В рамките на Европейския съюз това не е толкова трудно, защото има свобода на движение. По отношение на останалия свят предизвикателството е по-голямо“.
Законопроектът все още е в процес на разработка, но е одобрен в края на ноември 2022 г. Документът, с който Германия се надява да се пребори с недостига на квалифицирани работници ще бъде т. нар. Chancenkartе (карта на възможностите), насочена към хора, които досега не са имали трудов договор в Германия. Въвеждането ѝ се очаква през 2024 г.
Картата ще показва оценката на кандидатите според точкова система, която наред с други неща, ще отчита квалификации, професионален опит и езикови умения. Всяка година ще се определят квоти в зависимост от това кои отрасли имат нужда от работници. За да кандидатствате по схемата, CV-то ви трябва да показва, че отговаряте поне на три от следните четири критерия: диплома или професионално обучение, признати от Германия, три години професионален опит, езикови познания по немски или предишен престой в Германия, възраст до 35 години.
Понастоящем повечето граждани на държави извън ЕС трябва да имат предложение за работа, за да се преместят в Германия. Гражданите на определени държави с визови споразумения вече могат да влизат в Германия за 90 дни без виза, но им е разрешено да се наемат само на краткосрочна работа. Chancenkarte ще позволи на кандидатите да си търсят работа на място, и дори да стажуват, вместо да кандидатстват от чужбина. Условието е да докажат, че през този междинен период могат да плащат разходите си за живот.
През 2022 г. Институтът за изследване на заетостта (IAB) в Мюнхен установи 1,74 милиона свободни работни позиции в страната, и същевременно - недостиг на персонал в почти половината от всички анкетирани компании, които посочват това като причина за забавяне на дейността им.
Най-засегнат е секторът на услугите, особено индустриите за настаняване и организирането на събития, следван от складовите съоръжения и производството – най-вече на храни, оборудване, включително за обработка на данни, и металообработването. Много фирми за търговия на дребно и едро, както и строителни компании също съобщават за недостиг на персонал. Най-нисък недостиг на квалифицирани работници отчитат фармацевтичната и химическата промишленост, автомобилостроенето и машиностроенето.
Още по темата във
facebook