
Китайски учени шпионират швейцарските университети?
- Актуално
- Текст:

Според вестник NZZ am Sonntag, откривайки, че първа задача на китайските учени е да предават на Пекин информация от западния научен свят, някои университети в Швейцария са засилили сътрудничеството си с Федералната разузнавателна служба, а други са се отказали от научно-изследователско сътруничество с Китай.
В китайският закон за разузнаването ясно се казва, че всички граждани трябва да сътрудничат на националната разузнавателна служба, отбелязва вестникът. А най-лоялните към Пекин учени обикновено ползват държавни субсидии за престоя си в чужбина.
В скорошно интервю пред швейцарската обществена телевизия RTS, Жан-Марк Рикли, директор на отдела за глобални възникващи рискове към Женевския център за политика на сигурност, обясни: „Китай има две стратегии. В областта на хуманитарните и социалните науки, целта е насърчаването на прокитайски изследвания, докато в областта на инженерните науки акцентът е върху снабдяването на Пекин с научните резултати на чуждестранни учени и научни структури”.
Оценката на Рикли за интересите на Пекин към швейцарските университети се обосновава на два доклада, публикувани през 2021 г. В тях се подчертава, че технологичното съперничество между САЩ и Китай поставя швейцарските институции в неудобно положение – те трябва да действат много внимателно, за да не изпаднат в противоречия нито с Вашингтон, нито с Пекин.
„Предложенията от Китай сега се разглеждат много по-различно, отколкото преди пет години“, казва пред NZZ am Sonntag Андерс Хагстрьом, ръководител на международната дейност във Федералният технологичен институт на Швейцария (ETH Zurich).
Известен като най-добрият университет в континентална Европа, ETH Zurich редовно обменя информация с Швейцарската федерална разузнавателна служба и дори създаде отдел, който разглежда научни проекти с чуждестранни партньори, отстранявайки тези, които са в конфликт със законите на САЩ или с американските санкции срещу Китай.
В Швейцария се обучават много китайски студенти и докторанти, които създават свои организации – например Асоциацията на китайските студенти и учени в Цюрих (ACSSZ). Но няколко швейцарски университета споделят пред NZZ am Sonntag, че все по-често отхвърлят кандидатури на китайски учени и докторанти.
В началото на декември Швейцарската национална научна фондация обсъди въпроса за китайския научен шпионаж и реши да спре финансирането на програми, насърчаващи съвместни научни разработки с Китай.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
