Роботите в Китай лишават хората от работа и добро заплащане
- Икономика
- Текст:
Изглежда също, че паралелно с автоматизацията на трудовите процеси се увеличават семейните дългове, като същевременно се отчита малко намаляване на раждаемостта, нараснало безразличие и ограничаване на средствата при грижите за родените вече деца.
Изследването, озаглавено „Как работниците и домакинствата се приспособяват към роботите? Доказателства от Китай“, е дело на учени от университетите в Питсбърг (САЩ), Торонто (Канада) и пекинския Tsinghua University. Авторите му анализират ефектите от въвеждането на роботи в промишлеността върху работниците и техните семейства.
Изследването ползва официални данни, свързани с призива на китайския президент Си Дзинпин от 2014 г. за революция в роботиката с цел стимулиране на производството. В резултат на това, петгодишният план на Китай за периода 2016 - 2020 г. включваше милиарди юани за ускоряване на автоматизацията.
Китай е първи в света по количество индустриални роботи (приблизително 943 200 единици), но изостава от по-напредналите икономики като брой роботи на глава от населението, отбелязват авторите. Според Международната федерация по роботика, с най-много роботи на 10 000 служители са Южна Корея, Сингапур, Япония, Германия и Швеция, следвани от Хонконг, САЩ, Тайван и Китай.
Изследователите отбелязват, че инвестициите в роботи могат да помогнат на Китай да увеличи производителността на фона на нарастващите разходи за труд, засилващата се международна конкуренция и застаряващото население. Автоматизацията обаче засяга икономическите перспективи на стотици милиони китайски работници в производството и други сектори.
Позовавайки се на документ от 2016 г., изследването посочва, че подходящи за автоматизация са цели 77% от китайските работни места. Като пример се посочва компанията Foxconn (производител на iPhone за Apple с централа в Тайпе), която в периода 2012 г. - 2016 г. е заменила с роботи над 400 000 работни места.
Според изчисленията на учените, въвеждането на един робот увеличава риска един китайски работник да бъде уволнен с 1 процентен пукт, като същевременно намалява шансовете му да бъде нает отново с 6 процентни пункта и увеличава с повече от 5 процентни пункта средната стойност на безработицата в страната.
Още по темата във
facebook