Русия с остри нападки срещу папа Франциск
- Актуално
- Текст:
Въпреки предложението му да посредничи в евентуални мирни преговори с Украйна, до момента папата не е осъдил директно нито Русия, нито Владимир Путин, отбелязва ВВС. Вероятно заради това в интервю за йезуитското списание America папата се изправи пред няколко трудни въпроса – например, защо не осъжда Русия за войната.
В отговор папата каза, че е получил "много информация за жестокостта на войските" и допълни: „Като цяло най-жестоките са може би тези, които са от Русия, но не са от руската традиция, като чеченците, бурятите и така нататък“. (Чеченците са предимно мюсюлмани, а бурятите традиционно следват будистки и шамански вярвания, бел. ред.)
Доизяснявайки позицията си, папа Франциск добави, че "този, който нахлува, е руската държава".
По отношение на обвиненията, че не осъжда директно руския президент Владимир Путин, папа Франциск посочи, че понякога не конкретизира, за да не обиди, а по-скоро отхвърля войната като цяло, „въпреки че е добре известно кого осъждам. Не е необходимо да поставям име и фамилия. Всички знаят моята позиция, с Путин или без Путин, без да го назовавам“.
Папата каза още, че е общувал с руския президент чрез посланика на Русия във Ватикана и няколко пъти е разговарял с украинския президент Володимир Зеленски по телефона.
В типичния си стил, говорителката на руското външно министерство Мария Захарова изрази горещо възмущение в изявлението си, цитирано от проправителствената медия RT. „Това вече не е русофобия, това е перверзия на ниво, което дори не мога да назова“, каза Захарова, а по-късно написа в Telegram: „Ние сме едно семейство с буряти, чеченци и други представители на нашата многонационална и многоконфесионална страна“.
Все пак Захарова пропусна да посочи защо първите и най-големи военни части, изпратени да воюват в Украйна, бяха именно от Бурятия, след като е равнопоставена част от „голямото семейство”.
Москва не коментира и изказването на папа Франциск в същото интервю, че използва случая да отбележи годишнината от Голодомора, като го нарече „геноцид” и "исторически предшественик" на настоящия конфликт.
В периода 1932 -1933 г. Сталинската колективизация на селското стопанство иззема зърното на украинските селяни, изправяйки ги пред гладна смърт, която отне живота на четири милиона украинци.
Още по темата във
facebook