
Виктор Орбан отново демонстрира, че е верен последовател на Путин
- Актуално
- Текст:

Някогашното Кралство Унгария преди 102 години е включвало части от днешна Австрия, Хърватия, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Украйна, които губи след поражението на Австро-Унгарската империя в Първата световна война.
Поведението на Орбан беше остро критикувано в Румъния, съобщи Euronews. Евродепутатът Алин Митута каза, че този "безотговорен и ревизионистки" жест го поставя "рамо до рамо" с Владимир Путин и призова унгарският премиер да бъде подведен под отговорност „за този акт, несъвместим със статута на член на семейството на либералните демокрации“.
Румънското външно министерство изрази "твърдото си неодобрение" и в изявлението си подчерта, че „Всяка проява на ревизионизъм, независимо от формата, която приема, е неприемлива и противоречи на настоящите реалности и ангажиментите, поети съвместно от Румъния и Унгария“.
Украинското министерство на външните работи също определи поведението на Орбан като "неприемливо".
„Насърчаването на ревизионистки идеи в Унгария не допринася за развитието на украинско-унгарските отношения. Очакваме официално извинение от унгарска страна и опровержение на посегателствата върху териториалната цялост на Украйна“, каза в изявлението си говорителят на украинското дипломатическо ведомство Олег Николенко.
Той обяви, че министерството ще извика унгарския посланик в Украйна, за да му бъде изразено категоричното несъгласие на правителството в Киев с тази нова проява на грубо поведение от страна на Орбан.
Унгарският премиер не за първи път се обръща към ревизионизма, разпалвайки дипломатически скандали с държавите, части от които са били в границите на т. нар. „Велика Унгария”. През 2020 г. той публикува снимка на глобус с границите на унгарското кралство преди края на Първата световна война, а напоследък често придружава публикациите си в социалните мрежи с историческата карта със 102-годишна давност.
Този път унгарският премиер използва спорта за ревзионистичните си настроения, но това също не се случва за първи път в политиката му. Според румънската преса, от 2016 г. насам неговото правителство е финансирало с милиони евро изграждането на стадиони, спортни академии, хокени пързалки и друга спортна инфраструктура, ползвани от спортни клубове в Секейския край, румънски регион с преобладаващо население от етнически унгарци.
Говорейки за тази стратегия, унгарският външен министър Петер Сиярто определи спорта като „едно от основните средства за запазване и изграждане на национална идентичност и гордост“.
Кралство Унгария губи две трети от земите си през 1920 г. по силата на Трианонския договор и много унгарци смятат това за национална трагедия. Карти на "Велика Унгария" често се появяват и на крайнодесни митинги.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
