Как се промени пазарът на недвижими имоти след пандемията
- Тенденции
- Автор:
Пандемията несъмнено даде своето негативно отражение върху пазара на недвижими имоти. Като част от глобално проучване на пазара, международната консултантска компания Knigt Frank потърси мненията на над 700 клиента в 44 държави. От повече външно пространство до домашни офиси и по-малка плътност на населението, проучването показа какво наистина искат купувачите след COVID-19.
След период на ограничения не е изненадващо, че купувачите искат място. Около 45% от анкетираните казват, че има по-голяма вероятност да си купят самостоятелно семейно жилище, отколкото преди пандемията. Търсенето е насочено главно към домове на брега на морето (40%) и селски домове (37%). Търсенето на апартаменти остава до голяма степен статично – 12%, като 52% от анкетираните заявяват, че отношението им към живота в апартамент остава непроменено. 45% отдават предпочитанията си на самостоятелна, еднофамилна къща.
Близо две трети от анкетираните казват, че е по-вероятно да продължат да работят от дома след пандемията, което обяснява защо 64% казват, че домашният офис вече е по-важен от традиционния. 32% твърдят, че техният начин на живот ще остане същият като преди кризата, а офисът все още има важна роля като център за иновации, сътрудничество, образование и социализация.
66% от анкетираните отбелязват, че големите градини и външното пространство са придобили по-голямо значение за тях, като периодът на ограничения заради пандемията е оказал влияние върху оценката им. Възможността за уединение е придобила по-голямо значение за 52%, а 33% са по-склонни да искат допълнително пространство за възрастните или самотни членове на семейството. 13 на сто са на мнение, че жилището би трябвало да предоставя достъп до по-качествено здравеопазване, а 12 на сто планират покупка на ваканционно жилище.
Статистиката твърди, че 50% от участниците на пазара на недвижими имоти са „милениали“ (родени преди 2000 г.). Изискванията на новото поколение са свързани с по-голям достъп до технологии и иновации, отговорност към природата и личното пространство, което ще даде своето отражение и на пазара на недвижимости. В бъдеще животът в големите, пренаселени градове няма да е толкова привлекателна алтернатива, ще се търсят къщи с големи дворове или градини в предградията, в близост до спортни центрове, пространства за пешеходци или колоездачи и паркове. Такива са прогнозите на анализаторите.
Хората, планиращи да се преместят в чужбина, биха предпочели да купят дом във Великобритания (30%), Испания (17%) и Франция (9%). Търсени дестинации са и Карибите, Канада, САЩ, Швейцария, Австралия (по 4%). Същевременно през второто тримесечие на 2020 г. цените на недвижимостите в Европа отчитат спад, става ясно от тримесечен анализ на консултантите.
Цените на имотите в Лондон са отчели най-сериозен спад от големите европейски градове, попаднали в проучването. Имотите в Берлин вече са предлагат на 3% по-ниски нива от края на март тази година, докато недвижимостите в Мадрид и Франкфурт бележат спад на цените с 1,5%, а тези в Париж са загубили 1,2 на сто. Цените на имотите в Монако остават без промяна в сравнение с предходната година. Добре за момента на годишна база се държат няколко европейски пазара – Единбург (+2,6%), Виена (+1,5%), Цюрих (+1,1%) и Букурещ (+0,2%).
Общо 56% от участниците в анкетата очакват в цените на недвижимото имущество през следващите 12 месеца да се отчете понижение.
Още по темата във
facebook