Русия в опит да спечели състезанието за ваксина - ускорени тестове и производство

Русия в опит да спечели състезанието за ваксина - ускорени тестове и производство Снимка: France 24

Руската фармацевтична индустрия се подготвя за масово производство през септември и ваксиниране през октомври?

Русия не пази в тайна намерението си да спечели световното състезание за ваксина срещу COVID-19, твърдейки, че има приложима и ефективна ваксина, която ще е готова за производство в следващите седмици.


Целта на надпреварата


Но ако Русия успее да бъде първата на пазара с ваксина, това ще бъде знак колкото за апетита за риск на държавата, толкова и за научните й умения.


„Русия по принцип е много силна в сферата на ваксините - каза в интервю за NBC News Кирил Дмитриев, началник на Руския фонд за директни инвестиции - Фондът финансира тестовете на ваксината. - Ваксината, която имаме, всъщност до известна степен е копие на ваксината срещу Ебола, разработена преди 5 години от институт „Гамалей" в Москва.“


Шансовете 


Според Дмитриев, който е участвал в първите клинични тестове на ваксината, руският медикамент е в състояние да се включи в надпреварата, защото е леко променена версия на по-ранната ваксина срещу респираторния вирус, появил се в Саудитска Арабия през 2012 г. Той е сроден на COVID-19. Самата ваксина MERS беше създадена на базата на медикамента срещу Ебола.


Срокове и обеми


Руският министър на търговията, Денис Мантуров, каза в понеделник, че производството на ваксината „би трябвало да започне през септември“. 

Три руски компании вече са се включили с предложение за масово производство. Говори се за „обем от няколко стотин хиляди дози на месец и последващо увеличение до няколко милиона до края на следващата година“.


Поради амбициозния руски план за действие, руската ваксина прескача установените фармацевтични практики. Подобни на разработваната от Русия ваксина, които се подготвят в университета в Оксфорд и от AstraZeneca, все още преминават през третата фаза на клинични тестове. Не се очаква те да станат широкоразпространени преди първите месеци на 2021 г.


Русия обаче продължава напред, преди да извърши подобни тестове. Този ход, твърди Дмитриев, се дължи на факта, че руската ваксина, въпреки че е подобна на оксфордската, е базирана на технологии, които вече са били тествани в Русия. И двете използват така наречения аденовирусен вектор, казва експертът. Но докато Оксфорд използва аденовирус от маймуна, руската ваксина използва човешки.


Рисковете 


Здравните експерти се безпокоят, че такъв бърз напредък идва със съответните рискове.


„Надявам се китайците и руснаците да тестват ваксината, преди да я приложат на когото и да било - споделя д-р Антъни Фауси, американски специалист по болести, относно надпреварата на Русия и Китай за създаване на ваксина. - Твърдението, че имаш ваксина, готова за дистрибуция, преди да я тестваш, според мен е проблематично.“


Тестовете 


Руската ваксина се разработва в сътрудничество между института „Гамалей" в Москва и лабораторията на Министерството на отбраната на Русия. Вече са завършени фази едно и две от клиничните тестове с няколко малки групи доброволци. По-голямо тестване, включващо до 1600 човека, започва този месец. След това началните партиди от ваксината ще бъдат пуснати в обръщение.


Руският министър на здравеопазването, Михаил Мурашко, каза пред репортери през уикенда, че ваксината е преминала клиничните тестове и се подготвя за одобрение от държавните регулатори. Първата група хора, които ще бъдат ваксинирани, са лекари, учители и членове на високорискови групи. Те ще бъдат поставяни под наблюдение. 


Масово ваксиниране


Русия провежда тестовете си от третата фаза „на живо". Тя третира тестовите групи като демонстративна, а не като контролна фаза. Това цели да гарантира, че нищо опасно не очаква населението. 


Фармацевтичната индустрия на Русия се подготвя да влезе в масово производство през септември. „Ако всичко мине добре - казва Мурашко, - можем да очакване масово ваксиниране през октомври."


„Ползата (от нашата ваксина) в сравнение с други е, че те използват технология, която никога не е получавала регулаторно одобрение. Докато Русия използва технология, която вече има такова одобрение“, подчертава Дмитриев. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: