Германия разследва пробойни по „Северен поток” (обновена)
- Актуално
- Текст:
Вчера Датската морска служба оповести, че ограничава корабоплаването в района около остров Борнхолм, поради констатирано изтичане на газ от „Северен поток 2”, разположен вблизост.
Говорителят на Nord Stream 2 AG потвърди информацията за теч и съобщи, че налягането в тръбата е паднало от 105 на 7 бара. Междувременно се потвърдиха и съмненията за пробойна в „Северен поток 1”, така че в крайна сметка три от четирите тръби на газопроводите, се оказаха в неизправност.
Германските власти не дават подробности за инцидента, позовавайки се на липса на достатъчно информация, но потвърдиха проблема пред Reuters. Източниците на Tagesspiegel подчертават, че едновременна повреда и в двата газопровода не може да е съвпадение. Едва ли е случайност и моментът на инцидентите, „съвпаднал” с информацията за нови договори на Германия за доставки на втечнен природен газ.
Немското следствие работи по две еднакво вероятни версии – „проукраински сили”, или „руска операция под фалшив флаг”. Повреди по „Северен поток” биха накарали Русия да използва само маршрута през Полша и Украйна, което би заинтересувало и руската, и украинската страна, макар и с различни подбуди.
„Не можем да си представим сценарий, при който атаката не е целенасочена”, казва пред Tagesspiegel източник, запознат с версиите на германското правителство, отбелязвайки, че една операция за предумишлена повреда на подводни газопроводи е изключително трудна, което предполага участие на специални части или подводница.
От Nord Stream AG говорят за „безпрецедентния характер на щетите“ и признават, че възстановяването ще отнеме много време. Украинската страна все още не е коментирала подозренията за саботаж, докато Кремъл заяви, че Русия е „изключително загрижена“ за щетите по газопроводите.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков обяви, че Русия провежда свое разследване, което не изключва саботаж, и потвърди, че налягането в газопровода е спаднало значително в резултат на три теча.
„Северен поток 2“ беше зареден с газ в началото на 2022 г., когато Русия се надяваше да получи разрешение за експлоатация от германските власти. След началото на войната в Украйна обаче въпросът отпадна, тъй като Германия отказа да сертифицира "Северен поток 2", в знак на несъгласие с руската агресия.
Още по темата във
facebook