
Кой как посреща обявената мобилизация в Русия
- Актуално
- Текст:

Николай Чоулс, 32-годишният син на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, е резервист от ракетни войски, но вече заяви в директно излъчване по YouTube канала "Популярна политика": „Естествено, че няма да ходя никъде, ще реша въпроса на друго ниво“.
Други елитни потенциални кандидат-войници избягват да коментират опцията. Сред тях е 27-годишният Иля Медведев, дипломираният по международно право син на Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност. Секретарят на съвета и бивш директор на ФСБ Николай Патрушев също има син, подходящ за мобилизация. Андрей Патрушев е завършил Академията на ФСБ, бил е офицер в специалните служби, а сега прави кариера в държавния петролен бизнес.
Александър и Даниил Соловьови, синове на главния руски пропагандист Владимир Соловьов, също подлежат на мобилизация. Александър е режисьор, завършил в Лондон, а Даниил, възпитаник на училището „Ломоносов”, според таблоидите се е посветил на купони.
Сред другите потенциални бъдещи войници е 33-годишният Леонид Зюганов, социолог, член на Московската градска дума и внук на председателя на Комунистическата партия Генадий Зюганов. С добър опит е синът на шефа на „Роснефт” Иван Сечин, също на 33 години, който вече има Орден за заслуги към Отечеството и гради кариера в компанията на баща си.
И синът на Герман Греф, шефът на Сбербанк, отговаря на критериите за мобилизация. 40-годишният Олег Греф, финансист в Лондон до 2009 г., в Русия работи първо в Deutsche Bank, а сега е директор на голям инвестиционен посредник. Евгений Шувалов, синът на председателя на държавната корпорация VEB.RF Игор Шувалов. е служил в специалните части и според Forbes е обучен в гмуркане, въздушна и планинска подготовка, работа с мини и ръкопашен бой.
Бъдещето ще покаже дали такива елитни кадри ще се включат в армията, но вече се разработват „вратички”, които да им спестят това. Според финансови и бизнес-босове, цитирани от „Интерфакс”, във всички случаи ще има категории служители от всички отрасли, които няма да бъдат призовани, тъй като „без тях животът на държавата е невъзможен”.
Пак в името на държавата, изглежда обаче, че към „простолюдието” се прилагат други мерки. Членът на Комитета по правата на човека (!) Кирил Кабанов например иска „новите“ граждани на Русия, (най-често имигранти от бившите азиатски съветски републики), да служат задължително една година – иначе ще бъдат екстрадирани със семействата им.
В Бурятия мобилизацията е масова и вече задръсти с коли границата с Монголия. В столицата Улан-Уде студентите от Бурятския държавен университет се вземат директно от часовете и се водят на военна комисия, пише The Village, позовавайки се на преподаватели. Подобна е ситуацията в Дагестан.
Синовете на чеченски жени, задържани на митинги срещу мобилизацията в Грозни, са били принудени да се запишат в армията като „доброволци“, съобщава каналът 1ADAT. Според чеченски правозащитник, те са взели това решение, пред заплахата от разправа с арестуваните им майки.
Колкото до набираните за армията затворници, според техния „събрат по неволя” Алексей Навални, 90% от тях са извършили престъпленията си в резултат на закоравяло пиянство, така че не е ясно как се очаква да допринесат за военните действия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
