Двадесет и една години години след 11 септември войната не е приключила за никого
- Актуално
- Текст:
Военните стратези със сигурност го знаят, но все пак е трудно за нация със съюзници по границите си и обградена от океани, да повярва дълбоко, с костите си, че е във война, пише The Washington Post.
Денят, станал известен като 11 септември, всъщност не беше нейното начало. Малката армия на Осама бин Ладен вече беше ударила американски посолства в Африка и американски военноморски кораби и дори сигнализира за намеренията си да разруши кулите близнаци, като заложи камион бомба в гаража на Световния търговски център през 1993 г.
Атаката срещу кулите-близнаци и сградата на Пентагона през 2001 г., извършена с пленени пътнически самолети, отне живота на 2 974 души от 90 страни.
Дързостта на 11 септември най-сетне убеди американците, че са във война. И вече 21 години американската нация се бори в нея. Всеки президент, започвайки от Джордж У. Буш, искаше да ѝ сложи край. „Мисията е изпълнена“, гласи един банер още през 2003 г. Барак Обама обеща да я приключи. Доналд Тръмп - също и договори изтеглянето на американските войски от Афганистан. Президентът Байдън го извърши като грозен „поздрав” за 20-годишнината от 11 септември.
Според The Washington Post обаче, САЩ контролира края на войната толкова, колкото и началото ѝ. С убийството на лидера на Ал Кайда Айман ал Зауахири с дрон през юли тази година, всички известни вражески командири от 11 септември са заловени или мъртви.
Но врагът се е променил. За Ислямска държава и други джихадистки групировки по света войната не е приключила. Не го правят и правителствата, които предлагат на терористите подкрепа и ги насърчават.
Нещо повече, невъзможно е да се каже кога или дори как може да свърши тази война. За 21 години след 11 септември тактиката и външния ѝ вид се промениха и промяната не е непременно към по-добро. Съединените щати обучават стотици хиляди войници, въоръжавайки ги с най-новите оръжия, но голямата част от битките на САЩ срещу тероризма се водят от малки екипи висококвалифицирани командоси - военноморските тюлени, армейските рейнджъри, или накратко - Силите за специални операции.
За тяхната работа се чува рядко – те се бият предимно нощем, на места, където присъствието им не се признава. Те разбиват терористични мрежи и предотвратяват атаки, често влизайки в близък бой и персонални убийства, на места, от където не идва надеждна информация.
11 септември беше тест. Десетки книги от последните две десетилетия показват, че травмите и щетите не спират. Статия от 2019 г. в Journal of Special Operations Medicine отбелязва, че самоубийствата сред специалните сили са се утроили.
Американската масова култура ги „обезсмъртява” в анимационни супермени. Но тези по-скоро незнайни герои на нацията са човешки същества – висококвалифицирани, тренирани и дисциплинирани, но все пак хора. И носят изключителната тежест на една война без ясни граници: физически, времеви или морални. Война, която ще приключи, само когато врагът се съгласи да я прекрати.
Американската общественост със сигурност е уморена от войната и лидерите на САЩ предпочитат да се държат така, сякаш всичко е свършило, но междувременно американските воини продължават битката, защото тероризмът все още има право на глас. Докато поредните годишнини от 11 септември идват и си отиват, Америка дължи на тези воини памет, грижа и почит.
Още по темата във
facebook