Добрата страна на глобалното затопляне – ако зимата е мека, Европа ще я преживее лесно
- Актуално
- Текст:
Анализаторите изчисляват, че ако се запази сегашното положение, европейските страни ще преживеят относително спокойно една топла зима, каквато беше миналата. При тежки застудявания обаче, континентът може да претърпи скок в потреблението и съответно, чести прекъсвания на електричеството, плюс „астрономически” цени на енергията.
Към днешна дата ЕС се придържа към план за намаляване на потреблението на енергия с 15%, чрез пестелива консумация и алтернативни източници на енергия. Потенциалът им обаче е твърде колеблив, тъй като зависят силно от метеорологичните условия, особено след рекордните горещини и сушата в Европа през лятото.
Същевременно цените на газа ускоряват инфлацията. Много европейски предприятия са принудени да се откажат от оптимизиране на производството си, а вместо това трябва да намаляват персонал, продукция или работно време, за да пестят по всякакъв възможен начин. Политици и представители на бизнеса дори вече говорят за риск от „деиндустриализация на Европа“.
Допълнителни рискове носят и доставките на втечнен природен газ (LNG), като основен заместител на руското гориво. Но ритмичното снабдяване с LNG може да бъде застрашено заради различни обстоятелста – като пожарът в най-големия американски завод за втечнен природен газ във Фрийпорт. Съоръжението трябва да възстанови проиводството си през ноември и това вероятно ще облекчи натиска върху европейския пазар, но ако ремонтът не се забави.
Съществуват и рискове от увеличаване на потреблението на газ в Китай. През 2022 г. Пекин намали вътрешното потребление с 20%. Но тези мерки може да бъдат отменени и китайската икономика отново да започне да расте, а КНР да навлезе на световния газов пазар като допълнителен ценови „ускорител”. Тази възможност обаче е по-теоретична, предвид факта, че Китай е добре запасен с руски газ, при големи ценови отстъпки и дори продава излишъка от LNG, включително в Европа.
Вчера енергийните министри на ЕС обсъдиха нов план за енергийната сигурност на съюза, съобразен с перспективата за пълно спиране на руския газ. Участниците бяха единодушни, че трябва да се вземат бързи решения, но поне за сега не се споразумяха по един от ключовите въпроси - въвеждането на ценови таван на руските газови доставки. Някои страни, вкл. Австрия, Италия, Полша, Гърция и Унгария, смятат рисковете от прилагането на такъв механизъм за твърде високи, а последствията - трудни за прогнозиране.
Още по темата във
facebook