Защо спря строителството на руската АЕЦ "Аккую" в Турция
- Енергетика
- Текст:
„Спряхме да работим, всичко спря, не правим нищо, губи се време заради сегашната позиция на руснаците”, казват от борда на директорите на турската компания изпълнител IC Holding. Според Haberturk, проблемът е толкова тежък, че дори президентът Реджеп Тайип Ердоган се е намесил в ситуацията.
АЕЦ Аккую, с планирана обща мощност 4800 MW, се изгражда по проект на „Росатом”, а генерален инвеститор и собственик на централата след пускането ѝ в експлоатация ще бъде Akkuyu Nukleer – дъщерно дружество на „Росатом”. В строителството на АЕЦ Аккую са заети около 25 000 работници, 80% от които са служители на IC Holding в дъщерната му компания IC Ictas, пише Bloomberg.
През юли Akkuyu Nukleer обаче неочаквано анулираха договора на главния си изпълнител IC Ictas за инженеринг, доставки и строителство и сключиха нов договор с TSM Enerji - регистрирана в Турция компания, собственост на три руски фирми.
„Росатом“ обясни смяната на изпълнителя с факта, че предстоящата работа изисква „специализирани умения в изграждането на ядрени съоръжения, необходими за осигуряване на качеството на работата с цел спазване на сроковете“.
Според IC Ictas обаче, анулирането на договора им е незаконно и компанията смята да го протестира в турски съд и в Лондонския арбитражен съд. IC Ictas посочват, че TSM Enerji е дружество с ограничена отговорност, което не само не може да завърши работата, но и в качеството си на изпълнител, поставя в риск стандартите за ядрена безопасност.
На 5 август Ердоган се срещна с Владимир Путин в Сочи, като сред обсъжданите въпроси беше и изграждането на АЕЦ "Аккую". Четири дни след визитата си в Сочи Ердоган лично пристигна на строителната площадща и разговаря с мениджърите от „Росатом” там, но и до сега няма изявления за бъдещето на проекта „Аккую”.
Все пак мнозина анализатори разчитат в някои действия на турския президент твърда реакция към замразяването на атомната електроцентрала. Стъпка, която не се хареса на Русия, е обявеното преди седмици пълно възстановяване на дипломатическите и икономически отношения на Турция с Израел, докато отношенията между Москва и Тел Авив стават все по-напрегнати.
От началото на руската инвазия в Украйна Ердоган балансира отношенията си към двете страни в конфликта, избирайки за Турция ролята на посредник. В навечерието на националния празник на Украйна обаче, турският президент откритото заяви, че Крим трябва да се върне на Киев. Същевременно Baykar Makina, компанията производител на турските супер-дронове „Байрактар” планира строителство на завод за сглобяването им в Украйна, което отказа на Русия, както и не прие да ѝ доставя машините си дори на по-високи цени..
Първият от четирите реактора на АЕЦ Аккую трябваше да влезе в експлоатация през 2023 г., но за момента мегастроежът на брега на Черно море изглежда запустял – поредна илюстрация за надеждността на Русия като партньор.
Още по темата във
facebook