Какво разкриват пресъхналите водоеми по света
- Актуално
- Текст:
Рекордно ниските нива на Дунав разкриха в Сърбия потънала флотилия от нацистки кораби.
В Испания намалелият приток на река Тахо смъкна нивото на водите в язовира Валдеканя, откривайки т.нар. „испански Стоунхендж” – долменът Гуадалперал, датиращ от 5000 г. пр. Хр. Мегалитният паметник е потопен в язовира през 1963 г., при осъществяването на един от големите проекти на генералисимус Франко за развитие на испанското селско стопанство. От тогава археологическата забележителност се е появявала над водата само четири пъти, но климатичните промени може да я направят отново част от пейзажа на Испания.
Ниското ниво на Рейн не само заплаши речното корабоплаване на Германия, но откри и т. нар. „камъни на глада” – традиция в Централна Европа, която документира сухи години, довели до слаба реколта.
Водите на река По в Италия се свиха, за да разкрият неексплодирала бомба от Втората световна война. Експерти от италианската армия взривиха находката контролирано. В редица други италиански райони от речните корита щръкнаха средновековни и по-стари градски стени.
Напоителната система източи водите на язовира Мосул, най-големият в Ирак. Опитът да се спасят селскостопанските култури разкри цял град от бронзовата епоха, на възраст около 3400 години, един от центровете на загадъчната империя Митани.
Сушата в Китай продължава почти три месеца. От рязко намалелите води на р. Яндзъ се показа остров с три древни статуи. В същото време река Джиалинг пресъхна почти напълно, оголвайки до основи колоните на 364-метров мост.
Отвъд Атлантическия океан сушата пресуши р. Палукси в Тексас, САЩ предлагайки на палеонтолозите впечатляващи следи от динозаври, останали скрити 113 милиона години.
Но не всичко, изплувало от водите – и от миналото – предлага приятна изненада. Запълнен заради сушата едва на 27%, най-големият американски язовир Мийд край Лас Вегас разкри мафиотско „наследство” - скелетите на поне петима души, единият с дупка от куршум в главата.
Още по темата във
facebook