На какъв етап е сделката за азерския газ, според Азербайджан
- Енергетика
- Текст:
Азерският новинарски сайт haqqin.az припомня, че съгласно споразумение от 2013 г., България трябваше да купува един милиард кубически метра газ от Азербайджан годишно. Но забавеното строителство на газопровода Гърция - България (Южният газов коридор), който заработи едва в края на 2020 г., позволи на България да получи само една трета от планирания обем газ от Азербайджан.
През април тази година заради отказа на София да плаща руския газ в рубли, "Газпром" спря напълно износа на газ за България. В отговор българското правителството заяви, че няма да подновява споразумението с „Газпром” и в бъдеще ще покрива енергийните нужди на страната от алтернативни източници, включително чрез доставки на азерски газ.
По-рано българският премиер Кирил Петков постави условие интерконекторът Гърция - България (IGGB) да влезе в експлоатация до 1 юли, за да може България да получава газ от Азербайджан в количеството, определено в споразумението. Този срок беше спазен и в България беше официално обявено, че от 1 септември по интерконектора в страната ще влязат 1 милиард кубически метра газ от Азербайджан, което е една трета от газовите нужди на България.
Освен това на 22 юли в Баку Кирил Петков се договори за закупуване на допълнителни количества газ от 500 милиона до 1 милиард кубически метра годишно, плюс доставките по споразумението от 2013 г. Но няколко дни по-късно кабинетът на Кирил Петков трябваше да подаде оставка и бъдещето на газовия договор с Азербайджан, както се казва, остана висящо.
Според редица европейски анализатори, българското служебно правителство може да се опита да върне България в орбитата на руските геополитически интереси. Действително, на 6 август, заместник-министърът на енергетиката Еленко Божков каза в интервю за българската Нова телевизия, че служебното правителство не изключва нов дългосрочен договор с „Газпром”. Същевременно Божков обвини правителството на Петков, че е предизвикало енергийна криза, отказвайки да плаща на Русия за природния газ в рубли.
Според български медии, преговорите с Азербайджан, инициирани от правителството на Петков, са преустановени "докато новият правителствен екип не се запознае с детайлите на постигнатите договорености".
От своя страна бившият премиер Петков обвини новия кабинет, че умишлено бави издаването на последните документи, без които гръцко-българският газов интерконектор не може да заработи на пълен капацитет. Според Петков новото правителство спъва и дейността на оператора на съоръжението ICGB АД.
Министерството на енергетиката на България нарече тази новина "фалшива" и прехвърли топката към българската Агенция по вписванията, която бавела процедурата заради „административни изисквания, липса на задължителни документи и поправка на правописни грешки”. В прессъобщението на българското енергийно ведомство се казва още, че новото държавно ръковдство „не само не блокира газовия интерконектор с Гърция, а напротив, полага всички усилия за възможно най-бързо отстраняване на съществуващите проблеми”.
Така или иначе, въпросът „Ще се върне ли азерския газ в България” засега остава без отговор, заключава haqqin.az.
Още по темата във
facebook