
Създадоха молекула, която обновява клетките
- Здравни
- Текст:

Това обновяване може да предотврати възрастови заболявания като Алцхаймер и Паркинсон и да удължи продължителността на живота в добро здраве, казват проф. Ейнав Грос и Шмуел Бен Сасон, ръководители на екипа откриватели от Факултета по медицина в HU.
Откритието е резултат от изследване на различни терапии, подобряващи качеството на живот в късна възраст – едно от основните предизвикателства пред медицината днес, отбелязва The Jerusalem Post. Научният екип се е насочил към механизма за контрол в клетките ни, който в процеса на стареене отслабва, влошавайки клетъчните функции. Това се изразява основно в натрупване на дефектни митохондрии – „батериите“ на клетката, които произвеждат необходимата ѝ енергия.
„Тези батерии се износват постоянно, но нашите клетки имат усъвършенстван механизъм, който премахва дефектиралите митохондрии и ги заменя с нови. С напредване на възрастта обаче, този механизъм отслабва, което води до клетъчна дисфункция и влошаване на тъканната активност”, обяснява проф. Грос.
Дегенеративният клетъчен процес е в основата на редица заболявания, свързани с възрастта, като Алцхаймер, Паркинсон, сърдечна недостатъчност, възрастова саркопения (нямялявяне на мозъчната функция), както и до загубата на маса и сила на скелетната мускулатура. Последният процес започва още от четвъртото десетилетие от живота и развивайки се с годините, до осмото десетилетие намалява наполовина мускулната маса.
Откритието на екипа е резултат от използването на нова технология за създаване на иновативни съединения, разработена в HU и може да има широкообхватни практически приложения, включително профилактика.
"В бъдеще се надяваме, че ще можем значително да забавим развитието на много заболявания, свързани с възрастта и да подобрим качеството на живот на хората. Тези съединения са удобни за употреба и могат да се приемат през устата", посочи проф. Бен-Сасон.
За да доразвие откритието си и да го превърне в средство за лечение, научният екип, заедно с Yissum - звеното за изследвания и развитие към Йерусалимския университет, са създали Vitalunga – стартираща компания, която в момента разработва лекарство на базата на откритието.
Предклиничните проучвания показват, че учените са „по-близо от всякога” до минимализирането на тежкото бреме, което идва със заболяванията на старостта. Плановете на екипите са след около две години препаратът да премине към клинични изпитания, с оглед до пет години да излезе на пазара.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Отново за децата и рисковете в социалните медии

Открит е ключов протеин, който способства разпространението на рак на яйчниците

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите
