Временно затваряне на националните паркове за туристи: Добра идея ли е това за опазването на дивите животни?

Временно затваряне на националните паркове за туристи: Добра идея ли е това за опазването на дивите животни? Снимка: Pixabay

Когато светът се затвори под карантина заради коронавируса, дивите животни се възползваха от липсата на човешка дейност и започнаха да се завръщат по малко в нашите градове.

Делфините се появиха отново край Босфора, а винторогите козли превзеха пристанищния град Ландидно в Уелс – това са само малка част от примерите..

Тайланд бе държавата, в която ефектът се почувства особено осезателно. Край националните природни паркове на страната се появиха необичайни гледки, доскоро рядкост, като малайска мечка, пресичаща шосеен път, или преминаване на стадо дюгони и очилати мангури.

В райони, преди това претоварени с тълпи туристи, природата започна да се възстановява.

Понастоящем, опитвайки се да повтори тези благоприятни последствия от карантината, Тайландският департамент за националните паркове, опазването на дивата природа и растенията обяви своите планове за въвеждане на временни затваряния на парковете за посетители.

Но дали тази идея ще се възприеме в Европа?

В Италия ниските нива на човешката активност в последните месеци също са оказали благотворен ефект върху някои от застрашените видове. Един от тях е апенинската кафява мечка, обитаваща района на Националния парк на Абруцо на по-малко от 200 км източно от Рим, чиято популация в момента наброява едва 50-60 екземпляра. Оказва се, че по време на карантината в Италия тя е била по-активна през дневните часове, а отсъствието на трафик е премахнало риска да пострада при пътни инциденти.

Затова в светлината на тези положителни въздействия Стефано Орландини, президент на Salviamo l’Orso, асоциация за опазване на кафявите мечки, споделя, че би приветствал временното затваряне на Националния парк на Абруцо. Той обаче признава, че тъй като туризмът допринася с 13 процента за БВП на Италия, може да се окаже доста трудно да се въведе подобна идея в страната.

В  Националния парк на Шотландия Cairngorms също са скептични и смятат, че тази идея може да срещне съпротива, тъй като би довела до намаляване на приходите от туризма. От ръководството на парка твърдят, че временните затваряния не са необходими, тъй като съществуват други мерки за защита на дивата природа, като същевременно се насърчават хората да посещават националния парк и да се наслаждават на неговата природа. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: