
Бразилски съд забрани аборт на 11-годишно изнасилено момиче
- Общество
- Текст:

По наблюдения на Human Rights Watch, по-голямата част от абортите в Бразилия се извършват при опасни медицински условия в нелегални клиники. Ако поискат официално аборт, жертвите на изнасилване трябва да преминат през съдебно изслушване, обяснява Independent.
В конкретния случай молбата е отхвълена заради опасността при прекъсване на бременността в 22-ра седмица. Според майката на момичето обаче, съдебната система в Санта Катарина в Южна Бразилия е държала изнасилената в приют повече от месец, за да ѝ попречи да направи аборт, въпреки законността на медицинската интервенция при изнасилване.
Според съда, искайки аборт, майката няма да защити дъщеря си, а ще я „подложи на убийство“. Съдът не е коментирал рисковете при бременност в такава ранна възраст.
През февруари тази година властите в Панама назначиха аборт чрез цезарово сечение на 8-годишно дете от коренното население, забременяло също след сексуално насилие. По данни на здравното министерство на Панама през 2020 г. са регистрирани 9724 бременности на момичета на възраст между 10 и 19 години, което е с 696 повече спрямо 2019 г.
В редица латиноамерикански страни абортите се смятат за престъпление. Чили премахна пълната им забрана през 2017 г., Аржентина ги легализира в края на 2020 г., а Колумбия – през февруари тази година. Миналия септември върховният съд на Мексико обяви за противоконституционни наказателните санкции при прекъсване на бременност.
Абортите са забранени при всякакви обстоятелства в Никарагуа, Доминиканската република и Салвадор, където забраната е въведена през 1998 г. и предвижда тежки наказания при аборт или помятане. През 2017 г. 19-годишна изнасилена, която пометна, беше осъдена на 30 години затвор. Същата присъда за същото „престъпление” получи миналия месец 28 годишна гражданка на Салвадор, майка на едно дете. В края на миналата година зад решетките почина жена, осъдена в Салвадор след помятане през 2008 г.
Според доклад на неправителствената латиноамериканска коалиция #NiñasNoMadres, ръководена от Amnesty International и Planned Parenthood Global, в световен мащаб всяка година близо два милиона момичета под 15-годишна възраст раждат, често в резултат на сексуално насилие. Латинска Америка и Карибите са единственият регион, където случаите се увеличават.
Паралелно с това, движенията за легализиране на абортите и защита на децата от сексуални посегателства в Централна и Южна Америка се разрастват. За планирано родителство се борят и жените в Индия, но и в САЩ, Полша и други страни, които обикновено свързваме с граждански свободи и право на личен избор.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
