Зеленчуци от ОАЕ - защо не
- Финанси - икономика
- Текст:
Вертикалното земеделие ще позволи на страната да реши проблема с осигуряването на плодове и зеленчуци.
Когато говорим за земеделие, обикновено си представяме изорани ниви и слънчеви градини с подредени лехи. Новите технологични достижения обаче променят представите ни и позволяват дори в страни като ОАЕ да се събират по няколко реколти годишно, без да са необходими почва, вода или слънчева светлина.
ОАЕ е страна с климатични и географски особености, които не са в полза на отглеждането на плодове и зеленчуци. Земята, която може да се използва за такава дейност, е по-малко от 1% от цялата територия на страната, температурата през лятото надхвърля 48 градуса, а дъждове има средно 12 дни от годината. При тези дадености не е чудно, че земеделието не е традиционна част от икономиката на страната. Затова е логично, че 80 на сто от хранителните продукти в страната се внасят.
През последните години страната има амбицията да промени дългогодишната зависимост на икономиката си от търговията с изкопаеми горива. Търсят се нови възможности и се инвестират милиарди в технологични решения, които ще позволят на емирствата да задоволят нуждите си от храни. Едно от тези решения е вертикалното земеделие.
Методът придоби популярност през последните десет години. С измененията в климата и увеличаването на населението много държави като Китай, Япония, САЩ, Нидерландия и др. вече успешно го прилагат. За разлика от традиционните градини или оранжерии, вертикалните такива позволяват отглеждането на културите в изкуствено контролирана среда. Всичко подлежи на регулация - температурата, влагата, светлината, кислорода във въздуха. Системата може да се програмира така, че всяко растение да получи точно толкова ресурси, колкото са му необходими, за да се развие оптимално.
Предимствата на системата са много по-малката площ и вода, които са необходими в сравнение с традиционното земеделие. Вместо в почва, корените на растенията се развиват в обогатен воден разтвор. Светлината се осигурява от LED лампи, а поливането - от специални пръскачки. Водата циркулира непрекъснато в затворен кръговрат и на практика не се губи нито капка. Растенията са разположени на етажи в затворено помещение, което позволява събирането на няколко реколти годишно. Не на последно място, в контролирана среда земеделската продукция няма да бъде третирана с пестициди и ще бъде значително по-чиста.
Методът обаче има много сериозен недостатък - това е неговата огромна енергоемкост. За поддръжката на климатичната, осветителната и напоителната система, както и за софтуера, който контролира процесите, са необходими огромни количества енергия. Така има опасност вертикалните парници да произвеждат твърде скъпа стока, както и да ускорят глобалните климатични промени, вместо да помогнат за тяхното решаване.
„Когато за пръв път споменах, че ще садя домати в пустинята, хората решиха, че съм полудял", спомня си Скай Кърц, основател на Pure Harvest Smart Farms, която изгражда първия напълно климатизиран парник в Абу Даби. В момента компанията влага средства във възобновяеми енергоносители и в търсене на устойчиво решение на проблема с високата консумация на електричество. Въпреки своите недостатъци, мечтата за „зелената пустиня" е на път да се осъществи, смятат експертите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:
Първи арести в Сърбия заради срутването в гарата на Нови Сад
Златото реагира „като по часовник“ на ескалацията в Украйна
Служители определят най-добрите работодатели у нас в независима онлайн класация
Американската армия тества картечница с изкуствен интелект
Разкриха кражба на криптовалута за около $ 1 милиард
Ще успее ли Австралия да забрани достъпа на деца до социалните медии
Отново полицейска стрелба с жертва в САЩ
Сняг и ниски температури в Централна Европа
Вече ще можем да получаваме вода директно от въздуха
КЕШ клуб
300
3 000
30 000