
С какви химикали замърсяваме тeлата си
- Здравни
- Текст:

Срещат се в телата ни и в природата, но изглежда не ги познаваме. Наскоро девет европейски неправителствени организации анализираха около 40 вида хранителни опаковки, продавани в ЕС и установиха, че 32 от тях съдържат PFAS.
„В хартиените или картонени опаковки те са средство против омазняване и не позволяват образуването на мазни петна върху плика с чипс например, така че да не замърсите пръстите си. Това е твърде слабо предимство в сравнение с възможния риск от замърсяване на тялото на потребителя", казва пред Euronews Франсоа Вейлерет, говорител на неправителствената организация Génération Futures
Европейският орган за безопасност на храните приема риска сериозно и научната общност обсъжда потенциалната вреда от тези вещества.
„В перинаталния период ако майката е изложена на влиянието на PFAS, може да има последствия за потомството“, казва Мюриел Мерсие-Бонин, изследовател по хранителна токсикология в INRAE.
„Свързваме ги със случаи на рак, увреждания на щитовидната жлеза и отслабване на имунната система. Смятаме също, че този тип съединения намаляват ефекта на последните ваксинации”, добавя Ерве Робърт, старши преподавател по хранителна токсикология в университета в Тулуза.
Tetra Pak, водещият световен производител на опаковки за храни, увеличи усилията си за производство на по-екологични продукти. От компанията казват, че PFAS присъстват едва в няколко от хилядите им продукти, но в много малки количества, далеч под нормите на европейските власти. Въпреки това, Tetra Pak се ангажираха в близко бъдеще напълно да ги изключат от производствата си.
През следващото десетилетие Европейското законодателство може да задължи други производители на опаковки да направят същото.
Междувременно Европейската комисия обсъжда с държавите членки основна ревизия на европейското законодателство за употреба на химикалите, включително постепенна забрана на определени PFAS.
Освен в опаковки на храни, тези замърсители присъстват и в опаковки на козметика и полуфабрикати за микровълнови печки, в импрегнирани материи за дрехи и обувки, в готварски съдове с незалепващо покритие, в елекрониката, пожарогасителите, някои килими и други ежедневни продукти.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
