Ливан и Египет отказаха да купят пшеница, открадната от Украйна
- Храни
- Текст:
От новинарската телевизия са проследили маршрута на плавателния съд от бреговете на Крим до крайната точка на плаването му в Сирия, използвайки източници от службите за морски транспорт.
Корабът е отплавал от Крим на 27 април в неизвестна посока, изключвайки транспондера си. На следващия ден спътникови снимки го засичат в пристанището на Севастопол. На борда му са натоварени почти 30 хиляди тона украинска пшеница, открадната от складове в завзетите от Русия украински територии.
След Севастопол корабът е пресякъл Черно море, минал е през Босфора и се е насочил към Александрия. Там обаче са отказали да купят пшеницата, тъй като украинските власти са предупредили своевременно какъв е произходът ѝ.
От Александрия корабът се е насочил към Бейрут, където сделката със зърното също е пропаднала. Отново изключайки транспондера си, на 5 май плавателният съд се е отправил към Латакия. Курсът му е проследен с помощта на службата Tankertrackers.com и спътникови снимки на Maxar Technologies.
След превземането на някои южни украински райони, журналисти сигнализираха за рязко увеличен износ на пшеница от Севастопол – само за март и април са изнесени около 100 000 тона. Според украинските служби, още два руски кораба са включени в транспортирането на открадната украинска пшеница.
По данни на украинското разузнаване и в момента хиляди тонове пшеница се пренасят с камиони към Крим. Според украинското министерство на отбраната, от началото на инвазията от страната са откраднати и изнесени не по-малко от 400 000 тона зърно. Изнасят се също огромни количества цвекло, картофи и зеле.
Експерти отбелязват, че много страни са заинтересувани от украинската пшеница, дори да се наложи да я купуват като контрабанда, например чрез Сирия. От слабо продоволствие страдат преди всичко най-бедните страни. Украинското зърно все пак достига до Африка и Близкия изток, но цената му е скочила драстично. Това води до лавина от проблеми.
В Египет например 70% от населението се ползва от програма за субсидирано потребление на хляб, като свръхпопулярният продукт се продава в страната за стотинки. Но при скока в цените, за египетското правителство става все по-трудно да поддържа програмата, обслужваща такава голяма част от египетското население. Няма никакви илюзии, че една промяна или закриване на програмата ще предизвикат сериозни последици.
Още по темата във
facebook