Извънредни мерки в помощ на творците на свободна практика
- Институции
- Източник: http://mc.government.bg/
- Автор:
На 10 април правителството представи в Министерския съвет извънредните мерки за подпомагане на творците и организациите в областта на културата и на изкуствата, сред които най-засегнати са творците на свободна практика
По данни от Националния осигурителен институт (НОИ) свободните артисти в страната са 2200.
Министърът на културата Боил Банов обяви, че са предвидени спешни помощи от три минимални работни заплати и начислени осигуровки за два месеца от времето на извънредното положение и един месец след неговата отмяна. Парите, отделени от бюджета, са за подпомагане на независимите творци. От помощта ще могат да се възползват артистите в свободния сектор, които декларират доходи до 1000 лв. на месец, получен през изминалата 2019 г.
Според Националната агенция за приходите около половината от свободните артисти ще могат да се възползват от тази мярка. Творците с доходи над тази сума ще могат да се възползват от друг вид подкрепа - безлихвен заем от 1500 лв. на месец с период за връщане от 10 години.
Двете мерки обаче не могат да се дублират. Министър Боил Банов уточни, че по тях ще може да се кандидатства по ясни и опростени критерии пред фонд „Култура“ към Министерството на културата. Процедурата ще бъде регламентирана на следващото заседание на Министерския съвет. Средствата ще бъдат отделени от националния бюджет.
Министърът на труда и социалната политика Деница Сачева уточни, че тази помощ ще струва около 2,7 млн. лв. на държавата.
В допълнение по Националния план за действие и заетостта ще продължи работата по програма „Мелпомена“ за 2 млн. лв., за 230 работни места в държавните и общинските театри, за музикалните и продуцентските къщи.
„Разработваме и механизми за след извънредното положение -отбеляза още министърът на културата. - Сред тях са възможностите за финансиране на проекти по програмите на Национален фонд „Култура“, сесиите на специализираните дирекции на Министерството на културата, насочени към свободния сектор. Ще бъде удължен не само размерът на тези проекти, но и срокът за изпълнението им във времето, за да има стабилност на екипите, които участват в тях. В правилата им допълнително ще бъде заложено включване на допустими разходи до 25% или до 30% на разходи за персонал и административни разходи."
Организациите могат да кандидатстват и по програмата „60:40“ за запазване на работните места. Министър Дeница Сачева уточни, че до днешна дата 1553 заявления са подадени в МТСП по програмата „60:40“, част от които са в областта на културата и изкуствата и се отнасят до над 22 015 служители и работници в тази сфера.
По отношение на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства с постановление от 8 април Министерският съвет осигури субсидия за изплащане на брутните трудови възнаграждения и за начисляване на дължимите осигурителни вноски на творците за периода от началото на въведеното извънредно положение.
Още по темата във
facebook