
Вицепрезидент на „Газпромбанк” се включи в отбраната на Украйна
- Актуално
- Текст:

Пред The Insider той споделя, че повече не може да остане безучастен. „Завръщането ми е покаяние, искам да се очистя от руското си минало, искам да остана в Украйна, докато победим”, заяви във видео-интервю Волобуев.
Той определи нахлуването на Русия в Украйна като военно престъпление, за което обаче не обвинява само Кремъл – защото в Украйна „убиват, крадат и изнасилват жени обикновени руснаци. Срамувам се за това и ще се разкайвам цял живот”, казва бившият топ-банкер, който е заемал длъжността вицепрезидент на „Газпромбанк” от шест години, но е работил в системата на руския газов гигант повече от три десетилетия.
Игор Волобуев коментира накратко и неотдавнашните фатални случаи в петролния бизнес на Русия - двама самоубили се (по официалната версия) висши мениджъри от системата на „Газпром” през януари и февруари, откритият на 19 април в Испания бивш топ-мениджър на петролната компания „Новатек” Сергей Протосеня, застрелян със семейството му, и смъртта на бившия вицепрезидент на „Газпромбанк” Владислав Аваев и семейството му, открити застреляни на 18 април в московския им апартамент.
Особено в последния случай, Волубеев подозира инсценировка: „Аваев не беше просто вицепрезидент, а първи вицепрезидент, вторият човек в банката. Не вярвам, че е могъл да убие жена си и дъщеря си и да се самоубие. Защо? Сложно е да се каже. Може би е знаел нещо, представляващо опасност”.
Пътуването на Игор Волубеев до Украйна е било дълго – през Турция, Рига и накрая Полша, но бившият топ-банкер се надява да се установи в родната си страна, където живеят близките му.
Руски медии съобщават, че след началото на „специалната военна операция” на Кремъл Русия са напуснали Алла Пугачова и семейството ѝ, както и главният диригент на Московския държавен симфоничен оркестър Павел Коган, обявен през 2011 г. от британската Classical TV за един от десетте най-велики диригенти на ХХ век.
По данни от края на 2021 г., публикувани в The Moscow Times, за последните 20 години над 5 милиона руснаци са емигрирали от Руската федерация – предимно млади и добре образовани, особено от IT-сектора - за момента над 170 000 компютърни специалисти. При строгия визов режим понастоящем и санкциите, наложени на Русия, пътуванията са силно ограничени, но емигранският поток не секва.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
