
В Сибир бушуват горски пожари
- Актуално
- Текст:

Горските пожари отделят огромни количества въглероден диоксид и са основна причина за безпокойство по отношение на климатичните промени. Учените многократно припомнят, че горските пожари трябва да се потушават възможно най-бързо. Но тази година огънят се разрази в горите на воля и никой не предприема нищо за потушаването му, съобщава Тhe Мoscow Тimes.
Обществените притеснения нарастват, докато горските пожари в Сибир се разпространяват с безпрецедентна скорост. Руските потребители на Twitter публикуват снимки и видеоклипове на пожарите, с надеждата да привлекат вниманието на местните власти и да ги накарат да вземат мерки.
За близо 300 пожара на суха трева се съобщава от Омска област в Западен Сибир, като димът достига град Тюмен на 625 км. Близо до Омск горят и над 100 хектара борова гора. Мъглата и димът се виждат на десетки километри. Шокиращо видео на Independent разкрива мащаба на огъня в Тюменска област – небето е в пламъци, а стада лосове бягат от бедствието.
В Новосибирска област 433 горски пожара доведоха до смог, който обгърна третия по големина град в Русия. В Красноярск здравните власти измериха твърде висока и опасна за здравето концентрация на фини прахови частици във въздуха. Произходът им несъмнено са горските пожари.
В 14 региона на Русия са обявени специални противопожарни режими, които тази година изглежда не се обслужват. Най-тежките пожари са наблюдавани в Далечния изток и Сибир заради продължителната суша и ненормално високите температури, които превърнаха огромни горски райони в бурета с барут.
Джесика Маккарти, климатолог от университета в Охайо, казва: „За да бъдат локализирани и потушени големите горски пожари е необходима военна техника – военни самолети, сателитни наблюдения и редовни доклади, но изглежда, че тези дейности тази година са под въпрос. Вероятно военен персонал и техника няма да бъдат отделени за природното бедствие в Сибир дори през лятото“.
От Greenpeace Русия заявиха, че тази година зоната, обхваната от горски пожари вече е двойно по-голяма, отколкото през април 2021 г.
Новината е особено тревожна, защото горските пожари са част от опасен цикъл на обратна връзка в Сибир, който достига до Арктическия кръг. Пожарите размразяват вечно замръзналата почва, която отделя в атмосферата въглероден диоксид и обилни емисии метан – газът с незабавно и особено тежко въздействие за парниковия ефект.
Миналото лято по време на горещата вълна в Сибир, подпомогната и от горските пожари, температурата в Арктическия кръг достигна рекордните 48° по Целзий.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите

Атака с камион остави единадесет жертви и много ранени във Ванкувър, Канада (обновена)

Писмо на оцелял от „Титаник“ се продаде на търг за £ 300 000

Не само животинският, но и растителният протеин влияе върху растежа на мускулната маса

"Механизъм на принудата". Разкриха кога Зеленски ще подпише мирния договор
