Китайска система за международни плащания спря работа с руски банки
- Финанси - икономика
- Текст:
Разплащателната система UnionPay се управлява от китайски държавни банки и е една от най-големите системи за глобални плащания, но развива бизнеса си предимно в Китай. Китайският лидер Си Дзинпин критикува санкциите срещу Кремъл, а по думите му Русия е най-важен стратегически партньор на страната му, но изглежда, че китайският бизнес и финансовите институции ще се придържат към преобладаващите международни търговски и финансови решения.
Държавите, предприели санкции срещу Русия, предупредиха, че правителства или компании, които не се съобразяват с тях, може да се изправят пред т.нар. вторични санкции със съответните последствия за собствения им бизнес.
В съответствие със санкциите, Visa, Mastercard и American Express спряха да обслужват руските финансови институции. Както съобщи руското информационно издание RBC, позовавайки се на неназовани банкови източници, решението на UnionPay засяга най-голямата руска търговска банка Сбербанк и по-малките Алфа Банк, Внешторг Банк (ВТБ), банка "Открытие” и Промсвязьбанк (ПСБ),
От 2014 г. Русия пусна свои кредитни и дебитни карти „Мир”, на базата на едноименната руска платежна система за онлайн транзакции. Разплащанията с тях обаче са възможни само в рубли и в рамките на Руската федерация и няколко от безусловните ѝ съюзници като Беларус, Абхазия, Южна Осетия, Киргистан, Казахстан, Узбекистан и Армения.
Трите по-големи държави, които приемаха транзакции с картите „Мир” са Турция, Обединените арабски емирства и Виетнам, но вероятно и те са недостъпни за руските картодържатели, след като руските медии описват китайската UnionPay като „последна алтернатива”.
Още по темата във
facebook