
Най-продаваните китайски автомобили изчезват от руския пазар
- Актуално
- Текст:

Според руското издание Autonews.ru, цитирано от express.co.uk, през 2022 г. не са регистрирани нови превозни средства Lifan, няма и оферти за продажбата им, дори в автокъщите на традиционните дилъри на марката. Не работи горещата линия за потребители, а страницата на китайския автопроизводител в социалните мрежи не е актуализирана от месеци. Затова медията прави заключението, че Lifan се изтеглят от Русия.
Анализатори тълкуват тихото отдръпване на Lifan като знак ако не за охладняване, поне за въздържаност в отношенията между Китай и Русия. На фона на санкциите, които накараха десетки европейски, японски и американски автомобилопроизводители да прекратят производствата и продажбите си в Руската федерация, първоначалните прогнози в сектора бяха, че Китай ще се възползва от липсата на конкуренция, за да увеличипазарния си дял, но това очевидно не се случва.
Оттеглянето на Lifan съвпада и с данни от доклад на Международната агенция по енергетика, който сочи, че противно на общоприетите очаквания, Китай не е увеличил търсенето на руски горива след нахлуването в Украйна. За момента докладът обяснява това с факта, че „нарастващите случаи на Covid и тежките ограничения на мобилността намалиха икономическата активност и търсенето на петрол”.
Китай последователно поддържа позиция на "стратегически неутралитет", като не наложи санкции на Русия заради нахлуването в Украйна, но същевременно избягва открита подкрепа на инвазията.
Двете страни обаче са близки съюзници, като още преди войната Китай изрази единомислието си с Русия срещу разширяването на НАТО на изток, а Русия подкрепя политиката на Пекин за единен Китай, включително с Тайван.
Въпреки тесните връзки между двете страни, експертите отбелязват, че китайският премиер Си Дзинпин може би е разочарован от начина, по който се разви руската „специална операция” в Украйна, след като Русия широко прокламираше, че войските ѝ ще бъдат посрещнати едва ли не като освободители. Но проточилите се военни действия, упоритата съпротива на украинците и все повечето свидетелства за военни престъпления, поставят съюзници на Русия като Китай в трудна позиция пред света.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
