Спад в цените на петрола след новината, че САЩ освобождават огромни резерви
- Актуално
- Текст:
Администрацията на Белия дом обмисля през следващите месеци да освободи до 180 милиона барела петрол от стратегическия петролен резерв. Това би било най-голямото освобождаване на петролни запаси от 1974 г. насам.
През последните седмици световните енергийни пазари са лабилни заради опасенията, че петролните доставки може да бъдат прекъснати, в следствие на войната в Украйна и настояването на Русия да търгува петрола и природния си газ в рубли.
Без да дават повече подробности, от Белият дом съобщиха, че президентът Джо Байдън ще направи днес по-късно изявление относно „действията на неговата администрация за намаляване на въздействието на повишаването на цените на горивата в резултат на действията на руския президент“.
В светлината на тази информация, при сутрешната търговия в Азия американският петрол West Texas Intermediate поевтиня с 5,6%, а цената на Brent Crude - с 4,8%. Въпреки това Brent Crude все още се търгува на около $ 108 долара за барел, което е почти 70% по-високо, отколкото преди година.
Новината за потенциалното голямо освобождаване на петролни запаси от САЩ идва преди днешната среща на страните-износителки на петрол от ОПЕК +, вкл. Русия. Очаква се групата да се придържа към съществуващата си сделка за постепенно увеличаване на производството.
Глобалните енергийни доставки са затруднени от месеци, в период, в който световните икономики се раздвижиха отново след отпадането на повечето противоепидемични мерки. През последните седмици трудностите дори надхвърлиха очакваните опасения, предвид перспективата износът на руски петрол да намалее с до 3 милиона барела на ден.
Русия е вторият най-голям износител на петрол в света след Саудитска Арабия. Повечето други големи производители на енергия вече са достигнали пълния си производствен капацитет или не желаят да увеличат производството си на петрол.
САЩ, които са най-големият производител на петрол в света, в момента изпомпват 11,7 милиона барела петрол на ден, но това не е достатъчно, за да посрещне глобалното търсене.
Междувременно Международната агенция по енергетика (МАЕ) свиква утре извънредно заседание. Не е ясно дали 29-те държави-членки на МАЕ, вкл. Обединеното кралство, Франция, Германия и Япония, ще последват САЩ и също ще освободят част от петролните си запаси.
Япония днес вече заяви, че ще предприеме спешни мерки, за да осигури доставките на седем стратегически суровини, за които в голяма степен разчита на внос от Русия или Украйна. Министърът на промишлеността на страната каза, че се предвиждат стъпки, като правителствена подкрепа за стимулиране на местното производство, алтернативен внос и подпомагане на технологичните разработки за намаляване на използването на въпросните суровини, в т.ч. втечнен природен газ и елементи, използвани в производството на компютърни чипове.
Още по темата във
facebook