Сибирската топлинна вълна провокира огромни пожари, а в Арктика се топят морските ледове
- Екология
- Източник: CNBC
- Автор:
„Арктика се нагрява повече от два пъти по-бързо от средното за света, което влияе на местните популации и екосистеми с глобални последствия“, казва в изявление генералният секретар на CMO Петери Таалас.
Сибирската топлинна вълна и рекордната топлина в Арктика биха били практически невъзможни без климатичните промени, причинени от човека, показва скорошно проучване. СMO също така заяви, че топлинната вълна се дължи отчасти на блокираща система за налягане и струен поток на север, който изпраща горещ въздух в региона.
Температурите в сибирския град Верхоянск са достигнали рекордните 38 градуса по Целзий през юни. Арктика преживява най-високите си годишни температури от 2016 до 2019 г., като 2020 г. се очаква да бъде още по-гореща.
„Това, което се случва в Арктика, не остава в Арктика. Вследствие на телекомуникациите, полюсите влияят на метеорологичните и климатичните условия в по-ниските ширини, където живеят стотици милиони хора“, каза Таалас.
Арктическите пожари са пламнали необичайно в началото на тази година поради горещи и сухи условия в Сибир. През юни те са изхвърлили повече замърсяващи газове в атмосферата, отколкото всички други пожари за почти две десетилетия на събирането на данни.
Те са опустошили местните екосистеми и местообитания и са освободили загряващия планетата въглероден диоксид и сажди. Пожарите също така са размразили целогодишна ледена обвивка, съдържаща метан и въглероден диоксид. Учените предупреждават, че топящата се ледена обвивка може да освободи в атмосферата до 240 млн. тона въглерод до 2100 г.
На практика е сигурно, че 2020 г. ще бъде сред най-горещите години досега, според Националната администрация за океан и атмосфера.
Още по темата във
facebook