
Приятелите на Путин оредяват
- Актуално
- Текст:

В кратко и скромно за стила ѝ изявление, лидерката на крайнодесния френски „Национален фронт” Мари Льо Пен, цитирана от ВВС, заяви: “Военната операция срещу Украйна не може да се оправдае с никакви причини, защото руши мира в Европа и трябва безапелационно да бъде осъдена”.
Подобна позиция заеха и други дяснопопулистки лидери като Матео Салвини и лицата на „Алтернатива за Гемания”. Солидаризирайки се с позицията на федералното правителство, от най-малката парламетарна фракция в немския Бундестаг заявиха, че “Русия трябва незабавно да прекрати бойните действия и да изтегли войските си от Украйна”.
Унгарският премиер Виктор Орбан, известен с евроскептицизма си, прояви предпазлива солидарност с ЕС и съюзниците от НАТО, като заяви, че Унгария осъжда руското въоръжено нападение.
Друг лоялен партньор на Путин със сложен характер – турският президент Реджеп Тайип Эрдоган също осъди руската атака и обяви действията на Руската федерация за „сериозен удар по мира и стабилността в региона”. Той декларира, че е готов да предприеме някои действия, за да осигури безопасността на „братския кримско-татарски народ” и други националности в Украйна. Турция ще разгледа и искането на Украйна да затвори проливите Босфора и Дарданелите за руски кораби.
На въпрос за „инвазията в Украйна”, китайското външно министерство се опита да отговори, избягвайки подобна квалификация на действията на Русия. Външният министър Уан Ий определи въпроса като „зададен в типично западен стил” и каза, че Китай няма да бърза със заключения.
Индия се съсредоточи върху закрилата на гражданите си в Украйна, а индийските медии съобщиха за намерение на премиера Нарендра Моди да разговаря с Путин в евентуална роля на посредник.
Иран призова за политическо решение, но външният му министър не пропусна да обвини НАТО в провокации.
Южна Корея и Австралия също осъдиха инвазията и заявиха, че ще се присъединят към широкомащабните международи санкции. Същото обмисля и Швейцария.
Белгия първа предложи да се спре издаването на европейски визи на руски граждани. Чехия вече закри руската консулска служба, което направи и Литва. Освен наложените тежки финансови и икономически санкции, ЕС възнамерява да изтегли посланика си от Русия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
