
От стогодишните спомени за един "позорен" мир до съвременните въжделения за нов СССР
- Актуално
- Текст:

В странен синхрон с опитите за разведряване на обстановката около Украйна, вчера на сайта actualcomment.ru се появи „исторически” материал. Автор на статията е Владислав Сурков, дългогодишен съветник на Владимир Путин по социално-икономическото сътрудничество със страните от бившия СССР и основател и настоящ лидер на Съюза на добоволците за Донбас.
Припомняйки основни понятия като „геополитика” и прокарвайки идеята, че историците лесно помнят победите, но рядко обсъждат времената на „позор”, авторът връща историческия часовик назад, с твърдението, че днес Русия „се е примирила” със съществуването си в рамките, определени от „позорния” Брест-Литовски мир от 1918 г.
Сурков настоява, че е дошъл моментът „да се мотивират” хората с напомнянето за историческите „унижения и травми”, нанесени от „оскърбителните” условия на примирието с Германия от преди 104 години. Според него Русия е била принудена да се откаже от огромни територии като Прибалтика, Беларус и Украйна, „принадлежали” ѝ преди, както авторът припомня, с коментара „по-позорно няма накъде”.
Трактовката на Сурков е, че впоследствие този договор е бил отменен именно от бившите ѝ „напуснати” територии, които с радост се превърнали в съветски републики и Русия – вече като Съветски съюз, си възвърнала загубените земи.
Авторът посочва обаче, че за съжаление и въпреки усилията на „могъщия СССР”, процесите на разпад продължили, за да се стигне днес до „ограничаването” на Русия в чертите на онзи „позорен мир”, на който „болшевиките малодушно се съгласили”...
Според пишещия, причините са парадоксални - Русия нито е загубила война, нито е обхваната от революция, а е станала жертва на „някаква смешна перестройка и смътна гласност”.
В края на статията си доскорошният президентски съветник пита – и сега накъде? Отговорът според него определено не е „да се мълчи” - „А как иначе, ако е и тясно, и тъжно, и неловко... и немислимо за Русия да остане в границите на един позорен мир?”, пише Сурков и посочва решения като „практическа, приложна и дори контактна” усилена и мащабна геополитика.
Финалът на експозето му е лозунг: „Ние сме за мир, разбира се. Но не за позорен, а за правилен”.
Едва ли някой се съмнява, че подобна позиция може да се публиква в настоящия момент без „вдъхновение” от идеолозите в Кремъл, особено предвид прелюбопитното цитиране на „изгубените руски земи”. Изглежда, че Москва едва ли лесно ще се раздели с имперските идеи, а по-скоро ще продължи да дрънка друг тип оръжие, припявайки „Хотят ли русские войны”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Отново за децата и рисковете в социалните медии

Открит е ключов протеин, който способства разпространението на рак на яйчниците

Какво става на борсите днес

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите
