
Традиционен занаят за деца в норвежкия север носи добри пари
- Производства
- Текст:

Хората в тази норвежка територия отвъд Арктическия кръг се прехранват с риболов. Във фабриките рибата се почиства от вътрешностите и главите, след което се осолява или се суши под навеси, които са основна част от пейзажа на острова. Остналите рибешки глави се предоставят безплатно на малките работници, които сръчно отделят езиците - „най-доброто месо от рибата”, казва пред smithsonianmag.com Якоб Аркандер, местен износител на риба.
Така наречените tungeskjaererne – „резачи на езици” – работят във фабриките след училище през целия риболовен сезон, когато арктическата треска мигрира към норвежкия бряг, за да хвърли хайвера си. Традицията запознава детската трудова армия с риболовната индустрия, а родителите смятат, че изучаването на бизнеса и навика за труд са по-важни от спечелените допълнителни джобни.
„Риболовът е най-важното тук и винаги ще бъде основният ни източник на работа. Искам синът ми да се научи, че не е лесно да се правят пари“, казва бащата на 6-годишен работник, докато го чака до полунощ, за да го прибере от фабриката.
От гледна точка на днешните развити икономики и все по-честата практика на виртуални работни места, работата на деца във фабрика, след училище, въоръжени с остри ножове и в гумени престилки, покрити с рибешки черва може да изглежда странно. Но местните деца я приемат с желание и гордост.
Организацията е проста – чрез приложението MarineTraffic децата следят кога се прибират риболовните съдове и са във фабриката навреме, за да посрещнат вече обработения улов. Щом тръгне конвейра с кошове рибешки глави, започва да кипи труд. Главите се нанизват на метални шишове, езикът се отстранява с остър нож, а останалото се подрежда в кошове, суши се и се изнася в Нигерия, за супи и яхнии от местната кухня.
Разгорещени и със зачервени бузи въпреки минусовите темпертури и постоянния морски вятър, децата работят бързо. Снегът наоколо е розов от кръвта на рибата, но изглежда никой няма нищо против. След работа малките работници отнасят дневната си продкция у дома – там рибешките езици се измиват, вакумират или замразяват и са готови за продажба. Традицията е била децата да продават продукцията си от врата на врата, но днес я предлагат на близки и познати или чрез Facebook Marketplace.
В сравнение с обичайната за тийнейджърите продажба на домашни сладкиши, лимонада и произведения по ръчен труд, обработката на рибешките глави изисква сериозна техника с ножа, но и носи добри пари - има сръчни тийнейджъри, които правят над $10 000 за сезон, но средният приход за периода е между $5 000 и $6 000.
Често заедно работят всички деца от едно семейство, а понякога смените продължават часове след полунощ. Но атмосферата е по детски весела и шумна, а работниците – важни и самостоятелни. Най-малките – първолаците дори се срамуват, че родителите им ги чакат, за да ги приберат. „Не е нужно да ме гледаш през цялото време, мамо. Вече не съм дете!” – казва авторитетно 6-годишният Йорген и борави ловко с ножа – така, както са правили родителите му, и техните родители, и много поколения преди тях.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
