
Великобритания предприема активни действия за решаването на кризата с Украйна
- Свят
- Текст:

Усилията на Джонсът ще отидат и по-нататък – през следващите дни той възнамерява да посети Източна Европа, като част от действията на Обединеното кралство за деескалация на напрежението, а британските министри на отбраната и на външните работи ще се срещнат с колегите си в Москва.
Заедно с това, британското правителство обмисля да удвои числеността на войските си, разположени в Източна Европа, за да изпрати „ясно послание” към Кремъл и да подкрепи съюзниците си от НАТО „по суша, в морето и във въздуха”.
Очаква се в понеделник британското външно министерство да обяви в парламента по-строги санкции срещу стратегическите и финансови интереси на Русия. Междувременно служители на Обединеното кралство ще бъдат изпратени в Брюксел, за да финализират детайлите по предложенията на Обединеното кралство,.
„Обединеното кралство няма да толерира руските дестабилизиращи действия и ще подкрепи съюзниците ни от НАТО. Ако президентът Путин избере пътя на кръвопролития и унищожение, това ще бъде трагедия за Европа. Украйна трябва да бъде свободна да избере своето бъдеще”, каза Борис Джонсън.
Украйна обаче не е част от НАТО и Русия иска Западът да обещае, че това ще остане така. Бившата съветска република заяви желанието си да се присъедини към Северноатлантическия алианс още преди 20 години – перспектива, която Русия сега вижда като заплаха за своята сигурност, макар че по нейните граници вече има държави, членуващи в отбранителния съюз като Полша, Естония, Литва и Латвия.
Сега, по повод ориентацията на Украйна, Русия настоява НАТО да изегли силите си и от тези страни, възстановявайки по този начин съветската сфера на влияние до параметрите ѝ от 1997 г. Така с един удар Руската федерация иска да си върне ролята на безспорен хегемон в Източна Европа и заплашвайки с военен конфликт, да постигне условия, с които да закърпи закъсалата си икономика.
Русия отрича, че планира да нахлуе в Украйна, но същевременно демонстрира военната си мощ, като от месеци провежда в региона мащабни учения, които миналата седмица разшири в Крим, Беларус и край бреговете на Ирландия.
Отбелязвайки това, Борис Джонсън помоли военните и службите по сигурността да му предоставят повече данни, за да потърси възможности за смекчаване на „нарастващата руска агресия“. Решението му е в духа на телефонния разговор от миналата седмица, в който Джонсън, Джо Байдън, генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг и други европейски лидери се обединиха около идеята, че "дипломатическите преговори с Русия остават първи приоритет",
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
