
Сгради, пътища и летища в Арктика са застрашени от разрушаване
- Актуално
- Текст:

Затова напуканите стени, изкорубените пътища и спуканите тръбопроводи вероятно ще станат ежедневие в арктическите райони, прогнозира ново международно изследване, проведено от Университета в в Оулу, Финландия. Според учените 70% от инфраструктурата и 30% до 50% от критично важните строежи в Арктика са изложени на висок риск от щети до 2050 г., с прогнозни разходи от десетки милиарди долари.
Данните от изследването, публикувано вчера в сп. Nature, отново показват как изменението на климата може да застраши живота и природата, каквито ги познаваме. „Земята се променя пред очите ни“, казва един жител на Аляска пред BBC News.
Пет милиона души в Русия, Северна Америка и Скандинавия живеят на вечнозамръзналата арктическа земя. Тя обхваща около една четвърт от земната повърхност на северното полукълбо, включително половината от територията на Канада и 80% от Аляска.
„Важно е да се подчертае, че хората живеят в тези природни условия от хиляди години – не е толкова просто да се каже, че могат да се вдигнат и да се преместят“, казва пред BBC News арктическата геоложка Луиз Фаркухарсън от Университета на Феърбанкс, Аляска. В някои общности, които тя изучава, терените пропадат, водопроводите се разкъсват, къщите стават нестабилни. Става опасно децата да играят навън, заради множеството езера, образувани от стопените води и внезапно възникнали ями.
Заради неравнопоставения начин, по който правителството на САЩ разпредели земята след колонизацията през XIX и XX век, селата в Аляска имат ограничени възможности за преместване от места, където почвата става нестабилна, обяснява Кааре Сикуак Ериксън, който работи в Аляска като културен посредник между жителите и институциите.
Повечето от градовете в Арктика се намират в Русия и в някои от тях са повредени до 80% от сградите. През 2020 г. доказателствата за катастрофалното въздействие на затоплянето станаха ясни, когато около 21 000 тона дизел се изляха от резервоарите на „Норилск никел” в реки и езера в северната част на Русия, предизвиквайки грандиозна екологична катастрофа. Разследващите смятат, че резервоарите са хлътнали в земята, след като се е размразила и е станала нестабилна.
И тъй като през следващите години се предвижда още по-бързо затопляне, логично е да се очаква по-бързо размразяване. Според проучването са застрашени най-малко 120 000 сгради, 40 000 км пътища и 9 500 км тръбопроводи.
Възможно е проблемът да се реши с помощта на различно проектиране и строителство, или чрез опити да се запази земята замръзнала, обяснява изследването. Но е скъпо и рисковано, още повече, че има разумно решение - „да намалим зависимостта си от парниковите газове и по този начин да намалим и степента, до която ще се затопли нашата планета“, казва д-р Пол Кристоферсен, глациолог в Института за полярни изследвания в Кеймбридж, Великобритания.
Има и още един обезкуражителен феномен, който учените внимателно анализират – това е количеството въглероден диоксид, което се освобождава от замръзналата земя при нейното затопляне, превръщайки се в поредна брънка от порочната спирала на климатичните промени, които сами предизвикваме.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
