
„БепиКоломбо" ще потърси отново фосфин на Венера
- Наука
- Източник: New Scientist
- Автор:

Една от двете сонди на мисията „БепиКоломбо", която в момента се насочва към Меркурий, ще се опита да регистрира фосфин в атмосферата на Венера по време на гравитационна маневра в близост до планетата, насрочена за средата на октомври. Това съобщи изданието New Scientist.
Газът фосфин, който в началото на този месец бе открит на Венера от наземни телескопи, се смята за потенциален биомаркер.
„БепиКоломбо" е съвместен проект на Европейската космическа агенция и Японската агенция за аерокосмически изследвания, чиято цел е дистанционно изследване на Меркурий с помощта на две научни сонди: MPO (Mercury Planetary Orbiter) и MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter), които ще бъдат доставени на планетата от прелитащ модул.
Изстрелването на апаратите в космоса се състоя през октомври 2018 г., а през април тази година „БепиКоломбо" успешно извърши гравитационна маневра в близост до Земята. Очаква се сондите да достигнат до Меркурий през декември 2025 г.
Неотдавнашното откриване на фосфин в атмосферата на Венера заинтригува учените от екипа на мисията „БепиКоломбо", която на 15 октомври 2020 г. трябва да извърши втората си по ред и за пръв път в близост до Венера гравитационна маневра, преминавайки на минимално разстояние от около десет хиляди километра от планетата.
Изследователите изясниха, че две спектрални линии на поглъщане на фосфин се намират в работния диапазон на дължините на вълните на прибора MERTIS (Mercury Radiometer and Thermal Infrared Spectrometer), разположен на сондата MPO, който ще може да извърши наблюдение на атмосферата на Венера и ще се опита да открие в нея този биомаркер.
Ситуацията обаче се усложнява от факта, че само една от двете камери на прибора ще може да се задейства по време на прелитането покрай Венера, а благоприятните условия за наблюдение ще продължат за много кратък период от време.
Ако приборът MERTIS не успее да регистрира следи от фосфин в атмосферата на Венера от първи път, учените ще имат още един шанс да направят това през август 2021 г., когато сондите ще извършат втора гравитационна маневра в близост до планетата.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия
