
Как се разплащат фирмите у нас
- Финансиране
- Източник: БНР
- Автор:

Проучване показа, че оборотният капитал на родния бизнес остава блокиран средно за 99 дни.
Българските фирми се разплащат средно за 60 дни - толкова са чакали търговците, за да получат седствата си след реализирана сделка през 2019 г. Срокът на разплащанията у нас се е съкратил с 3 дни спрямо 2018 г. Оборотният капитал на родния бизнес остава блокиран средно за 99 дни, показват данните от проучването на международна компания - лидер в застраховането на търговски кредити.
Най-много време у нас отнема получаването на плащания в Химическата индустрия – 99 дни, със значително увеличение от 27 дни спрямо 2018 г. На второ място се нарежда секторът Технологии с 91 дни, където срокът се е свил значително. Другите сектори със значително по-дълъг срок на разплащане в сравнение със средното за страната са Строителство с 83 дни и Луксозни стоки и услуги със 78 дни. Най-малко време отнема да получат парите си фирмите, работещи в сферата на бизнес услугите.
Средният срок за разплащания у нас остава по-нисък от средния на глобално ниво, който според проучването e 64 дни за 2019 г. Прогнозата на експертите е за допълнително удължаване през 2020 г. до 66 дни и до рекордните 68 дни през 2021 г. Причина за това е икономическата криза, свързана с глобалната пандемия от COVID-19, която ще накара компаниите да изберат стратегия за по-дълги периоди на разплащане, като вариант да защитят бизнеса си.
След началото на кризата с коронавируса процесът на междуфирмената задлъжнялост отново се задълбочава, коментира Любомир Левичаров - икономически анализатор на Българската търговско-промишлена палата. „Това е логично, предвид факта, че компаниите отлагат и забавят плащанията, за да посрещнат разходите, които е необходимо да направят, за да продължат ежедневната си стопанска дейност."
„Много е вероятно очакваното удължаване на срока за разплащане да се отрази и на българските компании, особено на тези, които работят с международни партньори, и е добре това да бъде отразено в стратегическото им планиране за минимализиране на риска”, коментира Камелия Попова, управител на фирмата - автор на проучването.
Притеснителна е тенденцията за удължаване на срока на блокиране на оборотния капитал. Според данните за 2019 г. той се увеличава с още 6 дни, като достига рекордните 99 дни. Така България убедително се задържа на дъното на глобалната класация по този индикатор, който показва степента на финансова дисциплина на бизнеса и възможностите за освобождаване на средства за инвестиции, модернизация и експанзия.
На глобално ниво срокът за блокиране на оборотния капитал през 2019 г. е 69 дни. Позицията на България е значително по-неблагоприятна, дори в сравнение с песимистичните прогнози за увеличение до 74 дни в световен мащаб през 2020 г. заради COVID-19 кризата.
Най-уязвими по този показател на глобално ниво са секторите Транспорт, Автомобилостроене, Текстил и Търговия, при които увеличението на срока на блокиране на оборотния капитал се очаква да нарасне най-много през 2020 г. Другите застрашени от криза на ликвидността са Строителство и Метали, както и Авиацията с блокиран капитал за средно над 130 дни.
„На фона на неблагоприятната тенденция у нас и песимистичните перспективи за близката година на глобално ниво е много важно българският бизнес да предприеме мерки за оптимизиране на паричния поток и да повишат финансовата си дисциплина с търсене на възможности за намаляване на сроковете за получаване на вземанията и преразглеждане на материалните запаси", коментира Камелия Попова.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник

Тръмп наложи първите си санкции срещу руски компании

Белият дом се унесе в мечти за Гренландия

Учени: възрастта на най-големия лунен кратер е 4,5 милиарда години
КЕШ клуб
300
3 000
30 000