
Д-р Диян Бадев: Здравето на човек зависи от личността и поведението му
- Интервюта
- Автор:

Д-р Диян Бадев живее и лекува в гр. Плевен. Практикува традиционна и алтернативна медицина и по-специално - иглотерапия, хомеопатия, лазертерапия, озонотерапия.
Д-р Бадев, колко лично и професионално Ви засегна пандемията?
- В медицинските среди винаги се е работило с повишено внимание към хигиена, дезинфекция и предпазни средства. Това с дезинфекциите са си нормални неща, които трябва да съществуват и извън пандемията. Защото не е само този вирус. Навсякъде има вируси и паразити. Затова е нормално човек да държи ръцете си чисти.
Наистина ли е толкова опасен този вирус?
- Мога да кажа, че за едни е опасен, за други – не. Както и всеки друг вирус. Има хора, които прекарват хепатит на крак и се изчистват, а други – не. Всичко зависи от личността на човека, от изходното състояние на организма му, от цялото му поведение.
Имате специалност акушерство и гинекология. Кое ви накара да се насочите към алтернативна медицина – иглотерапия и хомеопатия?
- Една голяма част от пациентките ми се оплакваха от болки в слабините. След много прегледи се убедих, че голяма част от тях нямат болни яйчници, а те за това идват. И след изследвания се оказваше, че те не са с болни яйчници.
За една голяма част от тях причината бяха коренчеви болки от проблеми в кръста, които ирадиират към слабините. Най-чести причини за тези болки са дископатии и артрозни промени и започнах да търся методи да ги повлиявам и да контактувам с колеги, които са се насочили към нетрадиционната медицина.
Специализирах акупунктура при д-р Емил Илиев в Медицинска академия – София, който е специалист от международна величина. Той ме въведе в китайската философия и медицина, доказани през хилядолетията.
Стъпка по стъпка това ме завладя. Мисля, че трябва да се използва широко, не казвам, че е панацея, но иглотерапията може да се използва заедно с всички други методи.
Каква е същността на китайската медицина?
- Китайците казват, че човешкото тяло е като една градина. Всеки орган е като една леха. В тази градина тече вода по вадички. И тези вадички могат да бъдат увредени от къртици, от замърсявания. И някой трябва да поддържа циркулацията на водата, за да се поливат адекватно лехите. И освен това трябва да се торят. Най-добре с естествени торове, но някой път те не стигат и затова се включват и изкуствени. Прибягва се и до пестициди.
Китайската медицина е насочена към окопаването, към канализирането на вадите и към наторяването с естествени торове, но не се изключват и изкуствените, когато интервенцията е закъсняла.
Как работи иглотерапията?
- Тя е изкуство, известно от хиляди години. Състои се в поставянето на игли в биоакативни точки по тялото. И поставени в тези точки, те са като отвертката в контакта. Като се затегне болтчето, се възстановява връзката и токът потича нормално. Иначе прегрява, хвърчат искри и горят уреди.
Оказва се, че поставена в тази биоактивна точка, иглата възстановява потока на енергията, което е предпоставка за нормална работа на органите и системите.
Чрез акупунктурата се цели възстановяване на енергийното равновесие. Човек може и сам да постигне това, но трябва ежедневно да използва такива практики като йога, медитации, тай чи, цигун.
Добре е да поддържа всеки ден връзката си с природата, по няколко часа. В днешно време животът е много динамичен и щом има социални контакти, емоциите са винаги в повече. Трудно е човек да не допуска грешки в храненето, не може да не го духне вятърът и да не стои на течение, или пък да не прегрее.
По този начин попада в дисбаланси, а балансът се възстановява най-бързо с акупунктура.
Какво не може да лекува иглотерапията?
- Поначало тя е метод за поддържане и възстановяване на здравето, възвръщайки нормалния ход на енергиите по каналите. Все едно да отвориш прозорците, за да влезе свеж въздух, а мръсният да излезе. Като се възстанови ходът на енергията, се връща и здравето, а то трябва да се поддържа цял живот.
Как се постига добро здраве?
- Пълноценното хранене, адекватната физическа активност и поддържането на енергийните канали са основата на доброто здраве. Нека не забравяме обаче, че на тези енергийни канали им влияят климатични фактори, храни и емоции. Опираме и до ценностната система, която да гарантира на човека устойчива психика, която да не обръща хода на енергията в каналите.
Какво означава това?
- Например човек, който не контролира емоциите си, смущава хода на енергията в каналите. Китайците наричат прекомерния гняв „вятър и огън, изкачващ се нагоре“. Това смущава енергията в меридианите на черния дроб и жлъчката. При тежки състояния това може да причини инсулт.
Още по-лошо става, ако гневът се съчетае с прекомерни количества алкохол, кисели и горещи храни. Иглотерапията, ако се приложи навреме, може да предотврати редица усложнения.
Много ли са болни хората и много ли са болните хора?
- Почти всеки човек има някакъв проблем. Гледам, че по нашите пътища доста коли са стари, ама вървят. Така е и с хората - болни са, обаче ако се поддържат - живеят дълго, достойно и без да са зависими.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Експерт назова нова причина за „лунна надпревара“

Без поскъпване на чиповете: новите мита на Тръмп няма да засегнат полупроводниците

Цената на петрол Brent падна под 70 долара за барел

Датски пристанищен оператор купува железопътната компания на Панамския канал

Какво става днес на борсите

Внимание при пазара за Великден!

Тръмп обяви 10% мита върху целия внос в САЩ и още по-тежко обмитяване за 60 държави

Археолози откриха гробница на древноегипетски военачалник
